Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Apelacja powoduje, iż wyrok sądu pierwszej instancji nie staje się prawomocny, a postępowanie nadal się toczy, tyle, że w wyższej instancji. Wniesienie sprawy o rozwód spowoduje zawieszenie części lub całości (zależnie od treści żądania pozwu) postępowania o alimenty, bez względu na to, w której akurat instancji sprawa będzie się znajdować i bez względu na to, kto wnosi powództwo o rozwód. Nastąpi to z urzędu.
Zgodnie bowiem z art. 445 § 2 kpc postępowanie w sprawie o zaspokojenie potrzeb rodziny lub o alimenty, wszczęte przed wytoczeniem powództwa o rozwód lub o separację, ulega z urzędu zawieszeniu z chwilą wytoczenia powództwa o rozwód lub o separację co do świadczeń za okres od jego (pozwu o rozwód) wytoczenia.
Jeżeli zostanie wszczęta sprawa o rozwód, to o alimentach (na razie tylko na czas trwania postępowania rozwodowego) będzie mógł orzec sąd rozwodowy w ramach postępowania zabezpieczającego. Nie będzie Pani zatem pozbawiona możliwości starania się o wyższe alimenty. O alimentach dla małoletnich dzieci stron sąd obowiązkowo orzeka w wyroku rozwodowym. Na marginesie można wskazać, że z chwilą wydania w sprawie o rozwód lub o separację postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia wykonania obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny lub o alimenty wstrzymuje się także z mocy prawa wykonanie nieprawomocnych orzeczeń o obowiązku tych świadczeń, wydanych w poprzednio wszczętej sprawie, za okres od wytoczenia powództwa o rozwód lub o separację.