Rozwód a długi wobec ZUS i Urzędu Skarbowego

Pytanie:

"We wrześniu 2002 roku wraz z żoną sprzedaliśmy własnościowe mieszkanie dla mojej mamy. Moja żona potrzebowała pieniędzy na spłatę zobowiązań w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W roku 2002, w chwili sprzedaży mieszkania, żona nie zalegała ZUS i US. W roku 2005 otrzymaliśmy rozwód. Podczas postępowania rozwodowego wyszło na jaw, że żona na wrzesień 2005 r. ma ponad 30 tys. zł zaległości w ZUS i ponad 11 tys. zł w US. Na chwilę obecną zadłużenie wzrasta. ZUS i US dążą do tego, abym płacił za byłą żonę należności. Jakie kwoty przypadną mi do zapłacenia do ZUS i US pomimo rozwodu?"

Odpowiedź prawnika: Rozwód a długi wobec ZUS i Urzędu Skarbowego

ZUS i Urząd Skarbowy są pod wieloma względami "uprzywilejowane" jeśli chodzi o ściąganie należności. Zakładamy, że nie współdziałał Pan z żoną w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz między Panem i Pańską żoną istniał ustrój wspólnoty majątkowej małżeńskiej.

Stosownie do przepisów Ordynacji Podatkowej (art. 110 § 1) rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

Przepis ten stosuje się (na mocy art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) odpowiednio do należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Kwota, jaką będą mogły od Pana żądać ZUS i US, zależy zatem od tego, jaka jest wartość udziału w majątku wspólnym, który Panu przypada.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika