Samochód zastępczy na czas naprawy

Pytanie:

"Niekiedy się zdarza, że ktoś nam uszkodzi auto, mamy dane sprawcy i zgłaszamy to do jego ubezpieczyciela. Następnie oddajemy auto do serwisu i nie mamy czym jeździć. Ubezpieczyciel powinien nam podstawić auto zastępcze, ale robi wszystko, aby tego nie zrobić. Czy auto zastępcze w takiej sytuacji należy się każdemu, czy tylko tym co prowadzą dzialalnośc gospodarczą i mają samochód na firmę? Czy czas wynajęcia to rzeczywisty czas naprawy w warsztacie, czy tzw. technologiczny czas naprawy wyliczony przez ubezpieczyciela? Czy auto zastępcze w tym wypadku możemy sobie wynająć sami, a potem przedstawić fakturę, czy należy najpierw pytać o zgodę ubezpieczyciela sprawcy?"

Odpowiedź prawnika: Samochód zastępczy na czas naprawy

W żadnych przepisach dotyczących ubezpieczenia OC nie ma uregulowanego wprost obowiązku ubezpieczyciela do dostarczenia samochodu zastępczego. Ubezpieczyciel odpowiedzialny jest za wypłatę szkody, którą spowodował wypadek. W zakresie natomiast tej szkody mieści się szkoda polegająca na niemożliwości używania pojazdu mechanicznego w okresie naprawy. Jeżeli więc poszkodowany wykaże swą szkodę, ubezpieczyciel - w ramach umowy OC - powinien wypłacić poszkodowanemu stosowne odszkodowanie. Poszkodowany może wynająć samochód na czas naprawy, a koszty związane z wynajmem przedstawić zakładowi jako element odszkodowania. Powinien jednak uprzedzić o tym fakcie ubezpieczyciela. Okres wynajmowania samochodu powinien odpowiadać okresowi, w którym samochód poszkodowanego nie mógł być użytkowany z powodu naprawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika