Samochód zastępczy na czas naprawy

Pytanie:

"Niekiedy się zdarza, że ktoś nam uszkodzi auto, mamy dane sprawcy i zgłaszamy to do jego ubezpieczyciela. Następnie oddajemy auto do serwisu i nie mamy czym jeździć. Ubezpieczyciel powinien nam podstawić auto zastępcze, ale robi wszystko, aby tego nie zrobić. Czy auto zastępcze w takiej sytuacji należy się każdemu, czy tylko tym co prowadzą dzialalnośc gospodarczą i mają samochód na firmę? Czy czas wynajęcia to rzeczywisty czas naprawy w warsztacie, czy tzw. technologiczny czas naprawy wyliczony przez ubezpieczyciela? Czy auto zastępcze w tym wypadku możemy sobie wynająć sami, a potem przedstawić fakturę, czy należy najpierw pytać o zgodę ubezpieczyciela sprawcy?"

Odpowiedź prawnika: Samochód zastępczy na czas naprawy

W żadnych przepisach dotyczących ubezpieczenia OC nie ma uregulowanego wprost obowiązku ubezpieczyciela do dostarczenia samochodu zastępczego. Ubezpieczyciel odpowiedzialny jest za wypłatę szkody, którą spowodował wypadek. W zakresie natomiast tej szkody mieści się szkoda polegająca na niemożliwości używania pojazdu mechanicznego w okresie naprawy. Jeżeli więc poszkodowany wykaże swą szkodę, ubezpieczyciel - w ramach umowy OC - powinien wypłacić poszkodowanemu stosowne odszkodowanie. Poszkodowany może wynająć samochód na czas naprawy, a koszty związane z wynajmem przedstawić zakładowi jako element odszkodowania. Powinien jednak uprzedzić o tym fakcie ubezpieczyciela. Okres wynajmowania samochodu powinien odpowiadać okresowi, w którym samochód poszkodowanego nie mógł być użytkowany z powodu naprawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Kriss 2021-05-28 19:51:23

  Ubezpieczyciel działa bardzo opieszale w tej kwestii. Polecam wypożyczalnię samochodów OpenCar24. Mają bardzo bogato wyposażone samochody i dają auto zastępcze z OC sprawcy na cały okres likwidacji szkody.

 • Darek 2015-08-26 13:43:30

  nie dać się TU brać co się należy. Jeśli masz szkodę całkowitą to na odszkodowanie można czekać i miesiąc weź bezgotówkowo z wypożyczalni może być Panek SA (mają dobrych prawników), a wtedy bardzo szybko wypłaca całość :)

 • Cor 2015-08-23 10:00:04

  Dokładnie jak piszę Ireneusz tylko, że ja miałem okazje korzystać z wypożyczalni Panek SA i oni sobie sami sciągali należnosć z OC sprawcy.

 • Ireneusz 2013-06-07 09:44:50

  Zamiast wymagać samochodu od ubezpieczyciela poszukaj sobie firmy, która się tym profesjonalnie zajmuje. Działają wypożyczalnie, które dają samochód a kosztów same dochodzą od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Nie trzeba wtedy samemu dochodzić kosztów co znacznie ułatwia. Czekać również nie trzeba jeśli trafi się na firmę o odpowiednio dużej i zróżnicowanej flocie samochodów. Ja od dawna korzystam z Sixta i jestem bardzo zadowolony.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika