Scalanie i podział nieruchomości

Pytanie:

"Do jakiego urzędu należy się zwrócić i jakie złożyć dokumenty występując o scalenie i inny podział dwóch działek budowlanych?"

Odpowiedź prawnika: Scalanie i podział nieruchomości

Zastosowanie do działek budowlanych mają przepisy o scalaniu i podziale nieruchomości określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Gmina może dokonać scalenia i podziału nieruchomości.

Scalenia i podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli są one położone w granicach obszarów określonych w planie miejscowym albo gdy o scalenie i podział wystąpią właściciele lub użytkownicy wieczyści posiadający ponad 50 % powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem. Obecnie rozporządzenie określające rodzaje niezbędnych dokumentów zostało uchylone. Zatem wydaje się, że wystarczy wniosek, w którym będzie wyrażona zgoda uczestników objętych scaleniem lub podziałem. Jednak proszę pamiętać, iż z dniem 1 czerwca wchodzi w życie nowe rozporządzenie w tym zakresie.

O przystąpieniu do scalenia i podziału nieruchomości decyduje rada gminy w drodze uchwały, określając w niej granice zewnętrzne gruntów objętych scaleniem i podziałem. Zabudowane części nieruchomości mogą być objęte uchwałą, za zgodą ich właścicieli lub użytkowników wieczystych.

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta składa we właściwym sądzie wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej przystąpienia do scalenia i podziału nieruchomości, a gdy nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej, o złożenie do istniejącego zbioru dokumentów odpisu uchwały.

Właściciele i użytkownicy wieczyści oraz samoistni posiadacze nieruchomości objętych scaleniem i podziałem są uczestnikami postępowania w sprawie scalenia i podziału. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta powiadamia ich o wszczęciu postępowania, chyba że mimo dołożenia należytej staranności adres tych osób nie został ustalony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika