Separacja a narodziny dziecka
Pytanie:
"Czy istnieje możliwość zaprzeczenia ojcostwa po upływie 6 miesięcy od daty poinformowania mnie o tym fakcie (byłem z żoną w separacji od ponad roku przed jego narodzeniem)? "
Odpowiedź prawnika: Separacja a narodziny dziecka
Zgodnie z art. 63 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego tylko i wyłącznie mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcowstwa w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Powinien on wówczas wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcowstwa zarówno przeciwko dziecku, jak i przeciwko matce (a jeżeli matka nie żyje tylko przeciwko dziecku). Urodzenie bowiem dziecka w czasie trwania małżeństwa lub przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia rodzi domniemanie, że dziecko pochodzi od męża matki. W związku z tym osobą uprawnioną do wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcowstwa będzie tylko i wyłącznie mąż matki, a więc osoba w stosunku do której działa wskazane domniemanie. Uprawnionym do wytoczenia powództwa będzie także były mąż matki, którego małżeństwo z nią ustało na skutek prawomocnego orzeczenia rozwodu, jeżeli domniemanie to wskazuje na jego ojcowstwo.Domniemania tego nie stosuje się jednak, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. W związku z tym, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji, nie można domniemywać że pochodzi ono od męża matki. Wyłącza to więc możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcowstwa. Nie jest jednak wyłączone, że będąca w stanie separacji matka dziecka może wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od prawomocnego orzeczenia separacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?