Sezonowy wynajem pokoi

Pytanie:

"Moi rodzice, obydwoje na emeryturze, posiadają dom w miejscowości uzdrowiskowej i wynajmują prywatne kwatery (cztery pokoje). Czy muszą w związku z tym zarejestrować działalność gospodarczą i opłacać składki ZUS? Wynajem kwater ma charakter sezonowy (trwa kilka miesięcy w roku)."

Odpowiedź prawnika: Sezonowy wynajem pokoi

Zgodnie z art. 9 Ustawy o działalności gospodarczej nie wymaga zgłoszenia do ewidencji działalność gospodarcza prowadzona przez rolników w zakresie wynajmowanie turystom pokoi lub miejsc na ustawienie namiotów w obrębie gospodarstwa, sprzedaż posiłków i świadczenie usług z tym związanych. Pod warunkiem, że zarobek z tej działalności stanowi dodatkowe źródło dochodu (uboczne zajęcie zarobkowe). Jak z powyższego wynika nie potrzebują rejestrować tego typu działalności jedynie rolnicy, a więc jeśli rodzice Pana nimi nie są niestety trzeba będzie załatwić wszystkie niezbędne formalności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • IZABELA 2012-05-26 11:28:02

  Prowadzę sezonową działalność-wynajem pokoi,czy w okresie zawieszenia działalności zakup farb i innych rzeczy aby przygotować pokoje do następnego sezonu mogę wrzucić w koszty gdy działalność będzie odwieszona?Czy zakup tych rzeczy jest jednoznaczne,że działalność jest nadal prowadzona mimo,że jest zawieszona?Proszę o udzielenie odpowiedzi.

 • janian 2012-02-24 11:51:11

  Jestem ubezpieczona w Krusie ,posiadam pole na wsi lecz mieszkam w miescie uzdrowiskowym.Sezonowo chciałabym wynajmować 2 pokoje \noclegi\dla turustow.Czy musze rejestrować działalnosc gospodarcza i opłacać z tego tytułu składki ZUS.Proszę o udzielenie odpowiedzi.

 • Eugenia 2011-12-06 21:54:42

  Prowadze działalnosc -wynajem pokoi i z tego czerpie dochody. Sprzedałam innej osobie towary nie zwiazane z moja działalnoscia to znaczy masazer do masowania ,lustro za całe 800,- zł .Czy to powinno byc zaksiegowane jako przychód z działalnosci?Nie proeadze ewidencji srodków trwałych i nietrwałych.

 • Monika 2011-09-18 16:48:42

  Czy mogę prosić o informację co kryje się pod określeniem "trzeba będzie załatwić wszystkie niezbędne formalności"? Czy wynajem pokoi wymaga zezwoleń? Rejestracji jako bazy noclegowej?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika