Skarga na sędziego do prezesa sądu i wyłączenie

Pytanie:

"Jestem oskarżycielem posiłkowym i pokrzywdzonym w procesie karnym. Napisałem skargę do Prezesa Sądu na działanie sędzi, którą denerwuje moja osoba, i która nie potrafi nie okazywać niechęci do mnie. Krzyczy na mnie i na moich świadków. Zajmuje się mną i moją działalnością a nie oskarżonym. Nie porusza się w granicach aktu oskarżenia, ale "szuka haka" na mnie. Wszystko to opisałem w skardze. W jaki sposób Prezes sądu może moją skargę rozpatrzyć i czego mogę żądać w tej skardze. chodzi mi o uprawnienia Prezesa w tej kwestii. Czy może jedynie upomnieć sędzię czy ma jakieś inne instrumenty? Czy mogę odmówić składania wyjaśnień do czasu rozpatrzenia skargi? Jestem wezwany po raz kolejny w charakterze świadka i nie chciałbym być szykanowany po raz kolejny. Składam dodatkowo wniosek o wykluczenie tej sędzi na podstawie art. 41 k.p.k. Czy do czasu rozpatrzenia tego wniosku mogę złożyć wniosek o to bym przed tą sędzią nie był przesłuchiwany?"

Odpowiedź prawnika: Skarga na sędziego do prezesa sądu i wyłączenie

Zgodnie z art. 41 kpk sędzia ulega wyłączeniu, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. Wniosek o wyłączenie sędziego, zgłoszony na podstawie § 1 po rozpoczęciu przewodu sądowego, pozostawia się bez rozpoznania, chyba że przyczyna wyłączenia powstała lub stała się stronie wiadoma dopiero po rozpoczęciu przewodu. 

Sędzia, co do którego zgłoszono wniosek o wyłączenie na podstawie art. 41, może złożyć do akt stosowne oświadczenie na piśmie i powstrzymuje się od udziału w sprawie; jest jednak obowiązany przedsięwziąć czynności nie cierpiące zwłoki (art. 42 § 3 kpk). Forma podkreślonego wyżej sformułowanie oznacza naszym zdaniem obowiązek sędziego do powstrzymania się od udziału w sprawie. Czy dana czynność jest czynnością nie cierpiącą zwłoki zależy od okoliczności sprawy, nie wydaje się jednak by taki charakter miało powtórne przesłuchanie świadka.  

Skarga na sędziego złożona do prezesa sądu ma charakter organizacyjny, administracyjny. Brak podstaw do odmowy zeznań przez świadka w razie złożenia takiej skargi. Możliwość odmowy złożenia zeznań regulują przepisy kodeksu postępowania karnego, a one takiego przypadku niestety nie przewidują.

Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 39 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych czynności z zakresu nadzoru nad działalnością administracyjną sądów nie mogą wkraczać w dziedzinę, w której sędziowie są niezawiśli. Możliwości działania prezesa sądu w zakresie nadzoru administracyjnego określają art. 37 i nast. powyższej ustawy. W razie stwierdzenia uchybienia w zakresie sprawności postępowania sądowego prezes sądu może zwrócić na nie, na piśmie, uwagę i żądać usunięcia skutków tego uchybienia. Sędzia, którego dotyczy zwrócona uwaga, może w terminie siedmiu dni złożyć pisemne zastrzeżenie do organu, który zwrócił uwagę, co nie zwalnia go od obowiązku usunięcia skutków uchybienia. W razie złożenia przez sędziego zastrzeżenia, organ uchyla uwagę albo przekazuje sprawę do rozpoznania sądowi dyscyplinarnemu. Odpis pisma zawierającego stwierdzenie uchybienia i zwrócenie uwagi dołącza się do akt osobowych sędziego. 

Prezes w ramach nadzoru administracyjnego może zastosować następujące środki:

  • wizytacja sądu albo jego niektórych jednostek organizacyjnych,  
  • lustracja w sądzie,  
  • badanie toku i sprawności postępowania w poszczególnych sprawach,  
  • kontrola działalności sekretariatu w sądzie. 

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika