Skarga pauliańska a dalsze zbycie przedmiotu
Pytanie:
"30 grudnia 2004r nabyłem nieruchomość gruntową. Po ok 6 miesiącach z Wydziału Ksiąg Wieczystych otrzymałem informację (wpis ostrzeżenia do działu III), iż wobec tej nieruchomości toczy się przed Sądem postępowanie o stwierdzenie nieskuteczności względem wierzyciela ojca poprzedniej właścicielki nieruchomości umowy darowizny na podstawie której uzyskała ona prawo własności. Nadmieniam iż w momencie nabywania nieruchomości KW nie wskazywała na jakiekolwiek obciążenia nieruchomości. Sąd tydzień temu uznał roszczenia powoda i stwierdził nieskuteczność wobec niego umowy darowizny pomiędzy poprzednią właścicielką a jej ojcem. Jakie ma to konsekwencje dla mnie jako kolejnego właściciela? Dodam jeszcze, że nie jestem w żaden sposób związany rodzinnie ani nie prowadzę wspólnych interesów z poprzednimi właścicielami nieruchomości."
Odpowiedź prawnika: Skarga pauliańska a dalsze zbycie przedmiotu
W przedstawionej sytuacji, dana czynność została uznana za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela wskazanego w orzeczeniu sądowym. Czynność ta w stosunku do innych osób (także pomiędzy dłużnikiem a osobą trzecią) jest skuteczna. Orzeczenie ma ten skutek, zgodnie z art. 532 kc, że wierzyciel, względem którego czynność prawna dłużnika została uznana za bezskuteczną, może z pierwszeństwem przed wierzycielami osoby trzeciej dochodzić zaspokojenia z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika albo do niego nie weszły. Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia z dnia 27 lutego 2004 r., sygn. akt. V CK 272/2003, uzyskanie przez wierzyciela tytułu egzekucyjnego stwierdzającego bezskuteczność czynności dłużnika pozwala na zaspokojenie się z przedmiotu majątkowego, który wskutek czynności prawnej wyszedł z majątku dłużnika lub do niego nie wszedł i znajduje się we władaniu tej osoby trzeciej (czyli obdarowanego syna).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?