Składanie wyjaśnień przez obwinionego

Pytanie:

"Otrzymałem zdjęcie z fotoradaru wykonane przez Straż Miejską, na którym jest mój samochód. To nie ja prowadziłem auto, tylko prawdopodobnie moja żona (zdjęcie jest mało wyraźne). Czy jako osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia mogę odmówić składania zeznań? W odpowiedziach na pytania innych osób (poniżej) mam wrażenie, że udzieliliście Państwo odmiennych odpowiedzi. Jeżeli nie, to proszę o wskazanie różnic w tych sytuacjach - dlaczego w jednym wypadku mam obowiązek wskazywać sprawcę a w innym nie muszę odpowiadać na wezwanie. Czy Straż Miejska może karać mandatem na podstawie zdjęć z fotoradaru? Czy mogę odmówić składania zeznań jako osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia? Jakie konsekwencje mi grożą, jeżeli nie ujawnię danych sprawcy wykroczenia (zakładając, że odpowiedź na poprzednie pytanie jest negatywna)? Po jakim czasie od momentu popełnienia wykroczenia (wykonanie zdjęcia fotoradarem) wykroczenie ulega przedawnieniu (jeżeli nie zostanie ustalony sprawca)?"

Odpowiedź prawnika: Składanie wyjaśnień przez obwinionego

Straż Miejska jest uprawniona do karania mandatem ma podstawie zdjęć z fotoradaru. Potwierdza to dotychczasowa praktyka sądowa, która nie podziela występujących  wątpliwości. Brak legalności takiego stanu rzeczy mógłby być stwierdzony przez Trybunał Konstytucyjny, co dotychczas nie nastąpiło. Wydaje się, że do tego momentu, dotychczasowa praktyka będzie kontynuowana.

Każda osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia ma prawo odmówić składania wyjaśnień. Ma prawo również do odmówienia odpowiedzi na poszczególne pytania, a więc także na to o faktycznego sprawcę wykroczenia. Takie zachowanie jest jednym ze sposobów realizacji prawa do obrony osoby, której postawiono zarzut popełnienia wykroczenia. Nie powoduje ono automatycznie żadnych negatywnych konsekwencji prawnych. Jest oceniane przez organy prowadzące postępowanie jak każdy inny dowód w oparciu o regułę ich swobodnej oceny. Może to np. prowadzić do przypisania przez sąd sprawstwa osobie obwinionej o popełnienie wykroczenia. Zestawienie dowodów jakim jest odmowa składania wyjaśnień oraz zdjęcie z fotoradaru pozwala sądowi na dokonanie ich oceny. Sama jednak odmowa składania wyjaśnień nie wystarczy do wymienionej oceny takiego zachowania procesowego.

Karalność wykroczenia przedawnia się zasadniczo z upływem roku od jego popełnienia. Jeśli jednak zostało wszczęte postępowanie w sprawie tego wykroczenia, jego karalność przedawnia się z upływem dwóch lat. Podstawą do wszczęcia postępowania stanowi wniosek o ukaranie złożony przez organ uprawniony do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego. Jednym z takich organów jest Straż Miejska. We wniosku o ukaranie należy podać dane osoby obwinionej. Sprawca musi zostać zatem ustalony przez oskarżyciela publicznego. W tym przypadku takie ustalenie nastąpi prawdopodobnie na podstawie zdjęcia z fotoradaru, a jako sprawca wykroczenia zostanie wskazany właściciel pojazdu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marek38 2011-12-08 11:15:13

    straż miejska jest organem ??? może jeszcze państwowym


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika