Skorzystanie z rękojmi i gwarancji

Pytanie:

"W moim samochodzie po niespełna rocznym okresie użytkowania zatarła się pompa paliwa. Gwarant nie zechciał pokryć kosztów naprawy twierdząc, iż stosowałem niewłaściwe paliwo. Eksploatuję pojazd zasilany gazem z instalacji montowanej u Autoryzowanego Dealera - takie były warunki utrzymania praw do gwarancji. Dodatkowo korzystam z wysokiej jakości paliw firmy X. Jak zmusić nieuczciwego producenta do wywiązania się ze swoich obowiązków? Zakupiłem wszak od niego jeden z droższych modeli oferowanych samochodów i nie powinienem być zbywany w tak banalny sposób. Gdzie można dochodzić swoich praw dalej? "

Odpowiedź prawnika: Skorzystanie z rękojmi i gwarancji

Problematykę gwarancji i rękojmi reguluje kodeks cywilny. Ponieważ nie upłynął jeszcze rok od zakupu auta, i zawiadomił Pan sprzedawcę o wadzie - niewątpliwie przysługują Panu/i uprawnienia z tytułu rękojmi. Ponadto otrzymał Pan/i gwarancję, a zatem przysługują Panu/i uprawnienia z tytułu gwarancji, gdyż jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji. Jeżeli sprzedawca/ gwarant odmawia wykonania swojego obowiązku wynikającego z rękojmi lub/i gwarancji można wystąpić do sądu cywilnego z powództwem o świadczenie. W tym celu należy złożyć do sądu cywilnego właściwego miejscowo i rzeczowo pozew o świadczenie/ lub o zapłatę. Należy szczegółowo (ale konkretnie) opisać okoliczności sprawy, oraz podać czego się żąda ( w jaki sposób sprzedawca/ gwarant winien spełnić swój obowiązek). Ponadto warto tego typu kwestę zgłosić jakiejś organizacji konsumenckiej, która może nie tylko pomóc już podczas toczącej się sprawy (poprzez swoje uczestnictwo, a co za tym idzie nagłośnienie sprawy) , ale może pomóc sformułować w sposób właściwy pozew. Jeżeli jest Pan/i pewien przysługujących roszczeń warto tą sprawą zainteresować media (zwłaszcza specjalizujące się w dziedzinie motoryzacji). Przede wszystkim jednak radzimy po przygotowaniu pozwu przesłać go sprzedawcy/ gwarantowi wraz z pismem, w którym zażąda Pan/i ostatecznie spełnienia obowiązku, wraz ze wskazaniem, że niewykonanie spowoduje złożenie do sądu tegoż pisma. Można też postarać się o szacunkowe przybliżenie kosztów, które gwarant/sprzedawca poniosą, jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu i przez Panią/ Pana wygrana. Ponadto pragniemy przypomnieć, że wzory odpowiednich pism procesowych dostępne są na naszych stronach.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika