Skutki braku wymiany dowodu

Pytanie:

Chciałem wymienić dowód osobisty, jednak zniechęciła mnie długość kolejki. W informacji dowiedziałem się, że wniosku o wydanie nowego dowodu nie mogę złożyć pocztą, muszę to zrobić osobiście. Czy złożenie takiego wniosku rzeczywiście wymaga osobistego stawiennictwa? Czy tzw. "utrata ważności" dowodu książeczkowego z końcem roku powoduje, że nie można go wymienić potem, a jeśli nie to czy są z tym związane jakieś wyższe koszty lub kary?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rzeczywiście jest tak, że złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego, wymaga osobistego stawiennictwa wnioskodawcy. Wyraźnie mówi o tym § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia z dnia 21 listopada 2000 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty.

Kwestię ważności dowodów książeczkowych reguluje art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz ustawy o działalności gospodarczej. Zgodnie z tym przepisem dowody osobiste wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2007 r. Oznacza to, że posiadanym dotychczas dowodem nie będzie mógł się Pan posługiwać i nigdzie nie będzie się Pan mógł wylegitymować. Ponadto, uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karą grzywny. Brak wymiany dowodu w terminie do 31 grudnia 2007 r. nie powoduje, że po tej dacie w ogóle nie wymieni Pan dowodu. Spóźniona wymiana nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, poza ewentualnym wymierzeniem kary grzywny, o której mowa powyżej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 27.1.2019

  Mniej wymagań dot. biletów na finały Mistrzostw Świata

  Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wprowadza zmniejszenie wymogów formalnych w przypadku zaistnienia konieczności wymiany pomiędzy zainteresowanymi biletów na Turniej (...)

 • 25.1.2019

  E-dowód – start: marzec 2019

  Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca 2019 r. Będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły (...)

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

 • 31.5.2013

  Wymiana dowodu osobistego

  Dowód osobisty należy wymienić na nowy, gdy zmieniły się dane na nim uwzględnione (np. nazwisko po ślubie) lub też skończyła się data ważności starego dokumentu. Więcej szczegółów (...)