Skutki działania bez umocowania

Pytanie:

"Sprawa jest następująca: w kwietniu tego roku firma X zleciła firmie RTC Sp. z o. o. z siedzibą w Rosji (Kaliningrad) przeprowadzenie certyfikacji wyrobów zgodnie z rosyjskimi wymogami, koniecznego do sprzedaży produktów na terenie Rosji. Lecz umowę podpisała Pani Alicja R. która zlecała i prowadziła wszelkie negocjacje związane z tym kontraktem, jak się okazało później po 3 tygodniach od podpisania umowy Pani Alicja nie pracowała na podstawie umowy o pracy lecz ot tak sobie (jak często się teraz zdarza) i podpisała umowę za ustnym poleceniem właściciela firmy X. W umowie był punkt że firma RST nie rozpocznie badań nad wyrobami dopóki firma X nie wyśle 1 części przelewu. Pani Alicja w ciągu 3 tygodni od momentu podpisania przez siebie umowy twierdziła, że przelew lub został wysłany i ona może przedstawić faksem dowód zapłaty lub mówiła że jutro przelew na pewno zostanie wysłany i przy tym ponaglała firmę RTC ze zrobieniem papierów. Firma RTC zrobiła wszelkie niezbędne papiery na rynek rosyjski i do dnia dzisiejszego nie otrzymała zapłaty za wykonaną pracę i co więcej, po wysłaniu pisma z Kaliningradu o wezwanie do zapłaty firma X chcę przysłać pismo, że na podstawie art.103 kodeksu cywilnego w/w umowa jest nieważna, ponieważ P. Alicja nigdy u nich nie pracowała. Ze wszystkim tym się zgadzam, gdyby nie fakt, że mam nagrane rozmowy telefoniczne z P. Alicją i księgową firmy X, gdzie wyraźnie jest powiedziane, że P. Alicja owszem pracowała w X (bez umowy o pracę) i nawet za ustnym poleceniem szefa firmy podpisała umowę, prowadziła negocjacje z RTC i co więcej ciągle ponaglała nas ze zrobieniem papierów. Czy my jako firma RTC mamy szanse wygrać sprawę w sądzie na podstawie powyższych dowodów, bo wg. mnie to jest karalne w polskim prawie?"

Odpowiedź prawnika: Skutki działania bez umocowania

W przedstawionym stanie faktycznym przede wszystkim należy ustalić, czy osoba podpisująca umowę posiadała do tego umocowanie. Warto zaznaczyć, że umocowanie do pewnych czynności jest instytucją odrębna i niezależną od stosunku pracy. Fakt że osoba podpisująca daną umowę nie była zatrudniona, nie ma w tym przypadku znaczenia. Kodeks cywilny reguluje formę udzielenia pełnomocnictwa szczególnego (do określonej czynności, w tym przypadku do podpisania umowy), stanowiąc, że jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Kodeks nie wymaga żadnej szczególnej formy dla umowy zlecenia, w związku z czym należy przyjąć, że polecenie szefa firmy, aby wspomniana osoba prowadziła negocjacje i podpisała z Państwem umowę, było ustnym udzieleniem pełnomocnictwa. Ponieważ z opisu sytuacji wynika, że dysponuje Pan nagraniem, nie powinno być trudności w udowodnieniu tego faktu. W związku z powyższym wydaje się, że nie ma podstaw do unieważnienia umowy na podstawie braku umocowania do jej podpisania i nierzetelny kontrahent nie ma prawa uchylenia się od jej skutków. Poza tym, kodeks cywilny stanowi , że osobę czynną w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługiwania publiczności poczytuje się w razie wątpliwości za umocowaną do dokonywania czynności prawnych, które zazwyczaj bywają dokonywane z osobami korzystającymi z usług tego przedsiębiorstwa. Przepis ten ustanawia domniemanie, że osoby czynne w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługiwania klientów zostały najpewniej upoważnione przez właściciela do dokonywania związanych z tym czynności prawnych, w szczególności do zawierania transakcji, przyjmowania i realizacji zamówień, reklamacji itp. Przepis ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu oraz pełni doniosłą rolę w dziedzinie ochrony działających w dobrej wierze konsumentów i dlatego zgodnie z chroniącą zaufanie klienteli regułą interpretacyjną wyrażoną w tym przepisie, każdy kto z osobą czynną w lokalu przedsiębiorstwa zawrze umowę tego rodzaju, jakie zwykle są zawierane w tym lokalu, może spodziewać się, że jej skutki prawne powstaną bezpośrednio dla przedsiębiorstwa (przedsiębiorcy). Przepis ten ustanawia domniemanie, że osoby czynne w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługiwania klientów zostały najpewniej upoważnione przez właściciela do dokonywania związanych z tym czynności prawnych, w szczególności do zawierania transakcji, przyjmowania i realizacji zamówień, reklamacji itp. Ochrony tej klient może zostać pozbawiony jedynie w razie ustalenia, że przy zawieraniu umowy wiedział o tym, iż zawiera ją z osobą nie umocowaną do takich działań, albo gdyby z okoliczności wynikał ponad wszelką wątpliwość brak umocowania tej osoby do zawierania umów ze skutkiem dla przedsiębiorstwa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Magda 2014-10-18 14:29:43

    Mam problem z umową: Firma A podpisała z firmą B s.a. umowę na usługi budowlane. Następnie firmy podpisały Aneks to umowy. Anek został podpisany ze strony Firmy B jedynie przez jedną osobę ( do reprezentacji potrzebne sa podpisu dwóch członków zarządu. Pomimo to spółka A wykonała usługę. Czy umowa jest ważna pomimo braku podpisu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika