Skutki prawne zaręczyn

Pytanie:

"Czy w prawie polskim istnieje pojęcie "przyrzeczenia małżeństwa"? Jeżeli np. mężczyzna w obecności świadkow (rodziców dziewczyny) stwierdza, że planuje zawrzeć z nią związek małżeństki - i na tej podstawie jego przyszli teściowie darują OBOJGU pewną sumę celem zakupu rzeczy niezbędnych (w mnienamiu młodych) do dalszego wspólnego życia, to czy w przypadku zmiany planów małżenskich darczyńcy mogą żądać zwrotu darowanej sumy? (ewentualnie zwrotu połowy darowanej sumy od mężczyzny). Darowizna nie miała charakteru aktu notarialnego, a jedynie formę ustną tj. "skoro planujecie razem życie, prosze oto pieniądze, kupcie sobie coś". Nadmieniam, że wydawanie darowanych pieniędzy następowało wspólnie przez oboje młodych, a żadna z kupowanych rzeczy NIE SŁUŻYŁA zaspakajaniu potrzeb wyłącznie jednej strony. Czy kobieta, której obiecano małżeństwo (i nie dotrzymano słowa) może rościć z tego tytuły jakiekolwiek żądania? (nadmieniam, że żyją w konkubinacie i nie posiadają wspólnego potomstwa). Jeżeli obietnica małżeństwa jest w jakiś sposób wiążąca, to jak można ją anulować? Wszak czasem zmienia się zdanie albo poznaje inną osobę."

Odpowiedź prawnika: Skutki prawne zaręczyn

Prawu polskiemu nie jest obecnie znana instytucja zaręczyn. Przyrzeczenie w jakiejkolwiek postaci zawarcia małżeństwa nie rodzi żadnych skutków w sferze prawa rodzinnego. Wynika z tego, iż obietnica małżeństwa złożona drugiej osobie nie ordzi po stronie tej osoby żadnego zobowiązania do wstąpienia w związek małżeński. Istnieje jednak orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1953 r., II C 687/53, PiP 1954, nr 6, w którym znajdziemy zdanie, iż lekkomyślne spowodowanie kosztów niedoszłego ostatecznie do skutku przyjęcia weselnego stanowi podstawę żądania stosownego odszkodowania od osoby zrywającej przyrzeczenie małżeństwa. Z opisu stanu faktycznego wynika jednak, iż nie będzie ono miało zastosowania w tym przypadku. Co do darowiznay, to została ona w efekcie zawarta skutecznie, gdyż zgodnie z treściąkodeksu cywilnego wprawdzie oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego,jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marcin 2013-04-30 23:57:27

    Witam, mam pytanie dotyczące zakupu mieszkania. Będąc samotny wziąłem kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od developera. Mieszkanie odbieram za 4 miesiące, więc akt notarialny podpiszę pewnie za jakieś 7-8 m-cy. W międzyczasie związałem się, zaręczyłem i planujemy ślub. Pytanie moje dotyczy kwestii notarialnej. Czy biorąc kredyt na siebie, wziąłbym ślub cywilny przed podpisaniem aktu notar. zakupione mieszkanie staje się własnością obojga małżonków? czy tylko tego które wzięło kredyt i wpisane zostanie do aktu?proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika