Skutki prawomocnego orzeczenia

Pytanie:

"Jakie skutki wywiera prawomocne orzeczenie sądu cywilnego?"

Odpowiedź prawnika: Skutki prawomocnego orzeczenia

Od momentu uprawomocnienia się orzeczenia sądu będzie ono miało moc wiążącą. Ustawa Kodeks postępowania cywilnego stanowi, że:

Art. 365. § 1. Orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby.

Maria Jędrzejewska w publikacji zatytułowanej „Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga, Postępowanie zabezpieczające” (Jędrzejewska Maria, Weitz Karol, Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek, Warszawa 2009, LexisNexis (wydanie III)) stwierdza, iż: „Art. 365 § 1 określa zasadniczy skutek prawomocnego orzeczenia, jakim jest związanie nim określonych podmiotów. Ze związania tego wynika konieczność uwzględnienia faktu istnienia konkretnego orzeczenia regulującego konkretną sprawę”. Natomiast w wyroku Sądu Najwyższego -Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 8 marca 2010 r. (II PK 249/2009):

„Moc wiążąca prawomocnego orzeczenia (art. 365 § 1 k.p.c.) zapadłego między tymi samymi stronami w nowej sprawie o innym przedmiocie polega na zakazie dokonywania ustaleń i ocen prawnych sprzecznych z osądzoną sprawą (art. 366 k.p.c.)”.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stefania N. 2014-10-01 21:42:29

    Starostwo Powiatowe nie chce ujawnić w operacie ewidencji gruntów prawomocnego postanowienia Sądu o rozgraniczeniu nieruchomości wydanego w grudniu 1995r, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności we wrzesniu 2011r. Po przesłaniu z urzędu prawomocnego postanowienia przez Sad, nie ujawniono go ani w ewidencji gruntów, ani w zasobach Ośrodka Dokumentacji ani w księgach wieczystych. Po tym czasie powstały opracowania geodezyjne, zostały wydane postanowienia i decyzje przez organy administracji państwowej, zawarte akty notarialne (nieważne), wydane postanowienia w postępowaniach sądowych I i II instancji, które doprowadziły do zmiany stanu prawnego nieruchomości, tym samym wyrządzono szkody prawnym włascicielom. Wszczęto kolejne rozgraniczenie sądowe, mimo, że wnioskodawca nie zlecił geodecie odnowienia znaków granicznych, które po zakończonym postępowaniu sądowym usunął, bo w jego interesie jest utrzymanie granicy przyjętej do ewidencji gruntów wskazanej przez niego w postepowaniu administracyjnym. Czy jako jako jeden ze spadkobierców po Mamie mogę złożyć wniosek o uzgodnienie treści ksiąg wieczystych wnioskodawcy rozgraniczenia oraz wszystkich pozostałych właścicieli nieruchomości tworzących działkę drogową, którymi uwłaszczono z rażącym naruszeniem prawa wnioskodawcę?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika