Skutki przestępstwa niealimentacji

Pytanie klienta:

""Co grozi mi za niepłacenie alimentów, jeżeli przebywam za granica - UK? W świetle prawa polskiego, jakie kroki podejmą organy ścigania w celu wyegzekwowania zaległych należności? ""

Odpowiedź prawnika:

Uporczywe uchylanie się od wykonania obowiązku opieki, nałożonego z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego, przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to narażanie jej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Na wypełnienie znamion tego czynu nie ma wpływu to, czy obowiązany do alimentacji przebywa za granicą. Ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu udzielającego odpowiedniego świadczenia rodzinnego albo zaliczki alimentacyjnej

Jeżeli jednak pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenie rodzinne albo zaliczkę alimentacyjną, ściganie odbywa się z urzędu. Organy ścigania (policja) nie mają natomiast kompetencji do egzekwowania zaległych czy bieżących alimentów. Legitymację ma tu osoba uprawniona do alimentacji albo organ udzielający świadczenia rodzinnego lub zaliczki alimentacyjnej. Natomiast to, czy i jakie kroki podejmą organy ścigania zależy od okoliczności konkretnego przypadku.