Służebność drogi a obowiązek odśnieżania

Pytanie klienta:

""Grunt o pow. 29 m2, będący własnością gminy. Grunt stanowi fragment dojazdu do drogi publicznej biegnącego wzdłuż nieruchomości budynkowych i gruntowych należących do osób prywatnych. Brak bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Grunt w całości otoczony jest gruntami prywatnymi i dodatkowo graniczy z budynkiem mieszkalnym (jeden z pięciu kolejnych segmentów). Grunt obciążony jest prawem przejazdu i przechodu na rzecz nieruchomości sąsiedniej. Do kogo należy obowiązek odśnieżania oraz utrzymywania stanu technicznego tego dojazdu?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z przepisem art. 289 § 1 k.c., w braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej.

Jeśli w związku z powyższym, nie ma żadnych uregulowań szczególnych w tym zakresie, właściciel nieruchomości władnącej ma obowiązek utrzymywać urządzenia potrzebne do jej wykonywania.

Podobnie orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z dnia 15 czerwca 2010 r. (II CSK 30/2010) wskazując, iż obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności drogi koniecznej (art. 289 § 1 w związku z art. 145 § 1 kc), w braku odmiennej umowy obejmuje swoim zakresem zarówno obowiązek wybudowania odpowiednich urządzeń, jeśli są potrzebne (droga), jak i późniejsze ich utrzymywanie w należytym stanie (remonty, wymiana nawierzchni, zachowanie w czystości, zapewnienie odpływu wody itp.), stosownie do sposobu korzystania z drogi i przeznaczenia nieruchomości władnącej oraz obciążonej (czy przejazd samochodami osobowymi, czy wielotonażowymi ciężarówkami, czy dostęp dla użytku mieszkańców, czy także dla prowadzenia działalności gospodarczej itd.).

Grzegorz Pawelec - Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl