Służebność drogi utworzonej z kilku działek

Pytanie:

" Jest droga dojazdowa do kilku posesji. Droga ta powstała około 100 lat temu, ale nikt nie spisywał notarialnie prawa do służebności - ot po prostu korzystał każdy, kto mieszkał przy tej drodze. Droga powstała wskutek odsunięcia się poszczególnych jej użytkowników od granicy co stworzyło pas o szerokości 4 metrów. Ostatni z użytkowników kupił od moich dziadków działkę i też korzystał z tej drogi -nie było nic w temacie służebności drogi. Kilka dni temu okazało się, że właśnie jemu droga owa została w całości przypisana do działki i znajduje się na jego księdze wieczystej. Szkopuł w tym, że droga owa znajduje się w tym momencie na kilku aktach własności, tudzież księgach wieczystych (nie wszyscy mają księgi wieczyste). Ponieważ nie ma nadal żadnych dokumentów dotyczących służebności, a działka moich rodziców jest w samym środku w związku z tym będziemy chcieli uzyskać tę służebność na papierze - jednak zakładam, że sąsiad owej służebności nie będzie chciał dać, to co nam pozostaje - sąd? A jeśli będzie żądał opłaty zadośćuczynienia za służebność, a moich rodziców nie stać na jakiekolwiek opłaty to co wtedy? Pozostali współużytkownicy w razie czego mają możliwość wybudowania sobie innego dojazdu do drogi gminnej oprócz nas. Faktem jest, że droga powstała z gruntów innych ludzi, a ten ostatni współużytkownik po prostu sobie ją wpisał (będzie zgłoszenie do prokuratury, gdyż wygląda na to, iż palce maczał w tym też Urząd Gminy). "

Odpowiedź prawnika: Służebność drogi utworzonej z kilku działek

Jeżeli grunt, na którym przebiega droga należy do kilku osób (jak sugeruje Pan/i w pytaniu jest własnością kilku osób), to nowy sąsiad nie może "wpisywać jej sobie" do księgi wieczystej jako swojej własności. To, do kogo należy grunt pod drogą wynika z prawa własności do tego gruntu. Jeżeli wbrew temu został dokonany wpis w księdze wieczystej, to został on dokonany błędnie i należy wnieść do sądu wniosek o uzgodnienie stanu ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między zainteresowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną. Gdyby okazało się, że w rzeczywistości grunt, po którym przebiega droga należy do nowego sąsiada, to wtedy zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej (jak w przypadku nieruchomości Pana/i rodziców) to właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika