Śmierć mocodawcy
Pytanie:
"W jakim zakresie prawnym osoba która otrzymała pełnomocnictwo na zasadzie tzw. "carte blanche" /pusta podpisana kartka papieru bez daty/ dana w celu napisania odpowiedniej treści, może reprezentować udzielającego pełnomoctnictwo? Kiedy wygasa takie pełnomocnictwo? Jaki wpływ może mieć taka kartka na sprawy spadkowe i testament po osobie udzielającej takie pełnomoctnictwo?"
Odpowiedź prawnika: Śmierć mocodawcy
Pełnomocnik uprawniony jest do reprezentowania udzielającego pełnomocnictwa w zakresie, w jakim pełnomocnictwo mu na to pozwala. Zgodnie z art. 98 kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające rodzaj tych czynności. W sytuacji, w której pełnomocnictwo nie zawiera żadnych postanowień, a jego wypełnienie mocodawca pozostawił pełnomocnikowi, zakres pełnomocnictwa będzie wynikał z treści wpisanej przez pełnomocnika. Zgodnie z at. 101 kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Umocowanie wygasa także ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Co do zasady pełnomocnictwo wygasa więc z chwilą śmierci mocodawcy. Jeżeli więc pełnomocnik nie wpisał do treści pełnomocnictwa swojego uprawnienia do reprezentacji mocodawcy także po jego śmierci, takie pełnomocnictwo z chwilą śmierci mocodawcy wygasa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?