Śmierć współposiadacza konta

Pytanie:

Co się stanie, jeśli współwłaściciel konta bankowego - małżonek - wybierze po śmierci współmałżonka pieniądze i zamknie konto. Czy te pieniądze wejdą jednak do masy spadkowej? Czy toczą się takie sprawy w sądach? To samo pytanie jeśli jest fundusz inwestycyjny?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z prawem bankowym, w przypadku rachunku wspólnego prowadzonego dla osób fizycznych, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej:

 1. każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku
 2. każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy

Zatem, jeżeli dana osoba była współwłaścicielem konta to, jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowiła inaczej, mogła zarówno wypłacić pieniądze jak również zlikwidować konto. Powyższe nie oznacza jednak, że pieniądze znajdujące się na koncie w części należącej do męża nie weszły do masy spadkowej. Z chwilą śmierci spadkodawcy otwiera się bowiem spadek, a jego prawa majątkowe przechodzą na spadkobierców. Zatem, połowa środków zgromadzonych na rachunku w momencie śmierci współmałżonka podlegać będzie dziedziczeniu. Podobnie będzie wyglądać kwestia dotycząca środków zgromadzonych w funduszu inwestycyjnym. Fundusz jest obowiązany odkupić jednostki uczestnictwa od uczestników, którzy zażądali odkupienia tych jednostek. Fundusz dokonuje niezwłocznie wypłaty tej kwoty. Jeżeli więc współmałżonek był uprawiony do podejmowania takich działań, mógł on zażądać wypłaty odpowiednich kwot. Powyższe nie oznacza również że pieniądze wypłacone nie podlegają dziedziczeniu. Wręcz przeciwnie, wejdą one do masy spadkowej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.6.2017

  Wkrótce dostaniesz list z ZUS

  Każdy, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić (...)

 • 21.9.2016

  Przedawnienie roszczeń a śmierć dłużnika

  Co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Natomiast jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe (...)

 • 12.9.2016

  Zasiłek pogrzebowy - kiedy i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

  Śmierć jest dla każdego, a szczególnie dla członków rodziny wydarzeniem dramatycznym i bolesnym. Oprócz cierpień zwiazanych z utrata bliskieuj osoby, rodzina zmarłego musi stawić (...)

 • 20.2.2018

  Odprawa pośmiertna

  Odprawa pośmiertna jest wyrazem tzw. ryzyka socjalnego pracodawcy. Ryzyko socjalne natomiast należy do zasad, które są charakterystyczne dla prawa pracy. Odprawa pośmiertna należy do typu wypłat, (...)

 • 27.7.2017

  Po co warto założyć konto podatnika na Portalu Podatkowym?

  Konto podatnika na Portalu Podatkowym stanowi bezpośredni kanał komunikacji elektronicznej z organami podatkowymi i pozwala na szybki dostęp do własnych danych podatkowych, m.in. złożonych deklaracji (...)