Koszty założenia w spółce komandytowej

Pytanie:

"Została założona spółka komandytowa. Komplementariuszem i komandytariuszem są osoby fizyczne. Spółka będzie prowadzić księgi rachunkowe. Czy koszty podpisania aktu notarialnego założenia spółki, zgłoszenia spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, rejestracji VAT mogą być kosztem uzyskania przychodu w spółce?"

Odpowiedź prawnika: Koszty założenia w spółce komandytowej

Zgodnie z art. 109 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru, odpowiadają solidarnie. Zatem do momentu wpisania spółki komandytowej do rejestru, koszty związane z jej założeniem obciążają wspólników, a nie spółkę (w tym zwłaszcza koszty podpisania aktu notarialnego założenia spółki, zgłoszenia spółki do Krajowego Rejestru Sądowego). Ponieważ te koszty nie są ponoszone przez spółkę, mogą być kwestionowane jako koszty uzyskania przychodów spółki.

Rejestracja VAT jest na ogół dokonywana po wpisie spółki do rejestru i wydatek z nią związany może być kosztem uzyskania przychodu w spółce.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika