Spłata kredytu, zaciągniętego bez zachowania formy pisemnej

Pytanie:

Czy bank może domagać się spłaty kredytu, który został zaciągnięty bez zachowania formy pisemnej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowa zawarta w formie ustnej jest nieważna i bank nie może domagać się w takich sytuacjach spłaty rzekomego kredytu, jeżeli nie jest w stanie udowodnić faktu zawarcia tej umowy w formie dokumentu przez kredytobiorcę podpisanego.

Nawet w sytuacji, gdyby rzeczywiście zawarto umowę kredytu, ale bank nie dysponował podpisanym przez kredytobiorcę dokumentem umowy kredytu, to trudno byłoby mu w praktyce wykazać, że umowa taka została zawarta.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • Zawieranie umowy w zwykłej formie pisemnej

  Umowy, co do zasady, mogą być zawierane w dowolnej formie - także ustnie. Bezpiecznie jest jednakże zawrzeć umowę w zwykłej formie pisemnej, bądź w formie kwalifikowanej. Artykuł opisuje sposoby (...)

 • Jak uzyskać \"kredyt podatkowy\"?

  Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej i spłacie tego podatku ratami w następnych 5 latach. Podatnicy, którzy po (...)

 • Zdolność kredytowa

  Konieczność wykazania zdolności kredytowej przez kredytobiorców może być przez niektórych odbierana jako szykana. Należy jednak pamiętać, że bank – tak jak każdy podmiot posiadający (...)

 • Restrukturyzacja zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne

  Nowa ustawa tworzy nowe formy pomocy dla zadłużonych podmiotów oraz określa zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia. Mają nią być objęte długi powstałe w związku z prowadzeniem (...)

NA SKÓTY