Spłata zadłużenia w urzędzie skarbowym

Pytanie:

"Posiadam zadłużenie w urzędzie skarbowym. Obecnie odsetki są trzykrotnie wyższe od należności głównej, ponieważ sprawa była dwukrotnie zaskarżana do NSA (po części z pozytywnym skutkiem), co jak wiadomo trwa dość długo. Jeden z członków mojej dalszej rodziny zdecydował się pomóc mi wyjść z tej sytuacji. Czy w przypadku, kiedy spłaty zadłużenia dokonuje dobrowolnie nie dłużnik, a osoba trzecia (wykup zadłużenia), również obowiązuje nienaruszalnie zasada proporcjonalnego rozliczania - odsetki i należność główna?"

Odpowiedź prawnika: Spłata zadłużenia w urzędzie skarbowym

Oczywiście każda osoba trzecia może spłacić zobowiązanie podatkowe za podatnika (tj. nie swoje zobowiązanie). Wedle art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę. Zasada określona w art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej obowiązuje niezależnie kto dokonuje spłaty zobowiązań podatkowych. W przypadku zapłaty zaległości podatkowej przez osobę trzecią należy w dowodzie wpłaty wyraźnie wskazać jakie zobowiązanie (czyje) się spłaca.

Istotne jest, iż jakakolwiek umowa podatnika z osobą trzecią odnośnie "przekazania" zobowiązań podatkowych nie będzie dla organów podatkowych (dla urzędu skarbowego) wiążąca i będą one mogły domagać się spłaty zaległości podatkowych tylko od podatnika, a nie od jakiejś osoby trzeciej. Nadal tylko podatnik będzie odpowiedzialny za zapłatę podatku (zaległości podatkowej).

Zobowiązanie się osoby trzeciej do zapłaty zobowiązań podatkowych w umowie cywilnoprawnej będzie skuteczne tylko na gruncie prawa cywilnego (między osobami prywatnymi - stronami umowy), a nie na gruncie prawa podatkowego (wobec organów podatkowych). Zatem tylko druga strona umowy mogłaby dochodzić wykonania umowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika