Spółdzielczy lokal własnościowy a księga wieczysta

Pytanie:

Czy spółdzielczy lokal własnościowy może mieć założoną księgę wieczystą i czy można do niej wpisać hipotekę, mimo iż nie ma własności gruntu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, dla spółdzielczego prawa własnościowego, które jest ograniczonym prawem rzeczowym może być prowadzona księga wieczysta. Ustawa nie wprowadza przymusu zakładania ksiąg wieczystych dla spółdzielczych lokali własnościowych, decyzja w tym zakresie należy do uprawnionych.

Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego może być również przedmiotem hipoteki. Do tej hipoteki stosuje się odpowiednio przepisy o hipotece na nieruchomości. Należy pamiętać, iż hipoteka powstaje dopiero z chwilą wpisu do księgi wieczystej. Obciążenie spółdzielczego własnościowego hipoteką może nastąpić jeżeli dla tego prawa będzie prowadzona księga wieczysta.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY