Spółka cywilna właścicielem auta

Pytanie:

W spółce cywilnej wspólnicy wnieśli do spółki swoje samochody prywatne jako środki trwałe. Była to zmiana umowy spółki. Kto powinien widnieć w dowodach rejestracyjnych samochodów jako właściciel - spółka, poszczególni wspólnicy jak dotychczas czy wspólnicy razem? Dziękujemy.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wspólnicy spółki cywilnej przenieśli "na spółkę" własność swoich prywatnych samochodów. Wobec tego, iż spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej ani tzw. ułomną osobą prawną, nie jest podmiotem prawa własności, a współwłaścicielami samochodów stali się wszyscy wspólnicy. W związku z tym, w dowodzie rejestracyjnym winny widnieć nazwiska wszystkich wspólników (część nazwisk z uwagi na brak miejsca może się znaleźć w adnotacjach). Do powstałego stosunku stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży rzeczy.

Na marginesie można wskazać, iż od przeniesienia własności należy odróżnić wniesienie rzeczy do używania. W takiej sytuacji właścicielem rzeczy pozostaje nadal jej dotychczasowy właściciel, natomiast do powstałego stosunku stosuje się odpowiednio przepisy o najmie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: