Spółka z o.o. a strata

Pytanie:

Chciałbym kupić istniejącą spółkę z o.o., która obecnie przynosi straty i pewnie normalnie niedługo upadnie. Czy po zakupie takiej spółki mogę zmienić lub rozszerzyć jej profil działalności zachowując możliwość odliczenia strat spółki zyskami z nowej działalności firmy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Jak stanowi art. 7 ust. 5 wskazanej ustawy o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Przepisy przy tym nie ograniczają możliwości odliczenia straty tylko od dochodu z tego samego rodzaju działalności, z którego powstała strata. Stąd strata może być odliczana również od dochodów powstałych po zmianie lub rozszerzeniu profilu działalności spółki z o.o., z zastrzeżeniem powyższych ograniczeń czasowych i kwotowych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 17.5.2018

    Straty do odliczenia od dochodu w CIT

    O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym podatnik może obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących 5-ciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek (...)

  • 8.2.2017

    Rozliczanie straty z lat ubiegłych w roku podatkowym

    Strata powstaje w przypadku gdy koszty uzyskania przychodu przewyższają sam przychód. Możliwe jest rozliczenie strat wykazanych w rozliczeniu rocznym pit 2016, jeśli będziemy uzyskiwać dochody (...)

  • 15.11.2017

    Strata w CIT po upływie terminu przedawnienia

    W świetle art. 24 w zw. z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r., nie jest (...)

  • 9.11.2011

    Jak w podatku dochodowym od osób fizycznych pokrywa się straty?

    Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów osiągniętą ze źródła tych przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. O wysokość takiej straty ze źródła przychodów, (...)

  • 16.1.2012

    Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

    W myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej PIT) oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty (...)