Spółka z o.o. bez rachunku bankowego

Pytanie:

"Spółka z o. o. nie posiada rachunku bankowego. W spółce od dłuższego czasu nie są przeprowadzane operacje gospodarcze, jedyna faktura wystawiana jest przez księgową: za sporządzanie "0" deklaracji podatkowej. Czy spółka musi posiadać w tej sytuacji rachunek bankowy? "

Odpowiedź prawnika: Spółka z o.o. bez rachunku bankowego

Nie ma przepisu, który wprost nakazywałby spółce z o.o. zawarcie z bankiem umowy dotyczącej prowadzenia rachunku bankowego. W obowiązującym stanie prawnym brak takiego rachunku może jednak uniemożliwić spółce funkcjonowanie. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Zgodnie z ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera m.in. wykaz rachunków bankowych. Podobne dane należy wskazać w zgłoszeniu płatnika ubezpieczenia społecznego. W obu przypadkach dane zgłoszone organowi (a więc i numer rachunku) należy aktualizować.

Ponadto zapłata składek na ZUS przez płatnika jak również podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów ma następować w formie polecenia przelewu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika