Sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie karnej
Pytanie:
"Sąd Rejonowy uniewinnił oskarżonego od zarzutu z art. 286 kk. Prokurator żądał dla oskarżonego kary 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i naprawienia szkody. Ja jako oskarżyciel posiłkowy popierałem ten wyrok. Prokurator zapowiedział wniesienie apelacji oraz ja jako pokrzywdzony też złożyłem pisemny wniosek o przesłanie mi wyroku wraz z uzasadnieniem. Mija prawie 1 miesiąc od wydania wyroku i sędzia takiego uzasadnienia nie przesyła, ponieważ kilka razy telefonowałem do wydziału karnego. Ile czasu ma sąd na napisanie uzasadnienia wyroku i przesłanie mi go do wiadomości, bym na jego podstawie mógł złożyć apelację? Czy można interweniować w tej sprawie i do kogo?"
Odpowiedź prawnika: Sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie karnej
Zgodnie z art. 422 par. 1 kodeksu postępowania karnego, strona może złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku. Prezes sądu odmówi przyjęcia wniosku złożonego przez osobę nieuprawnioną lub złożonego po terminie. Oskarżyciel posiłkowy działa jako strona w postępowaniu przed sądem, zatem może złożyć wniosek o uzasadnienie i doręczenie wyroku w terminie. Natomiast pokrzywdzony nie jest stroną, więc złożony przez niego wniosek nie zostanie rozpatrzony. Jeżeli złożył Pan wniosek o sporządzenie uzasadnienia jako oskarżyciel posiłkowy, to w takim wypadku powinien Pan otrzymać uzasadnienie wyroku. Natomiast jeżeli złożył Pan wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku jako osoba pokrzywdzona, to Prezes sądu odmówił Panu przyjęcia takiego wniosku, gdyż jest Pan osobą nieuprawnioną według kodeksu postępowania karnego.
Zgodnie z art. 423 par. 1 kodeksu postępowania karnego, uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Jest to termin o charakterze instrukcyjnym dla sądu, zatem nie jest wiążący. Przekroczenie tego terminu przez sąd nie daje uprawnień do podejmowania interwencji w tej kwestii. Sędzia może za jego przekroczenie ponieść odpowiedzialność służbową i dyscyplinarną. Jednocześnie w sprawie trudnej i zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, Prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony. Czas ten zostanie wyznaczony przez Prezesa sądu w postanowieniu.
Apelację mogą wnieść strony od wyroku sądu pierwszej instancji, a pokrzywdzony tylko od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanym na posiedzeniu. Zatem zgodnie z art. 444 kodeksu postępowania karnego, osoby mogące wnieść apelację zostały ściśle określone.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?