Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 422 par. 1 kodeksu postępowania karnego, strona może złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku. Prezes sądu odmówi przyjęcia wniosku złożonego przez osobę nieuprawnioną lub złożonego po terminie. Oskarżyciel posiłkowy działa jako strona w postępowaniu przed sądem, zatem może złożyć wniosek o uzasadnienie i doręczenie wyroku w terminie. Natomiast pokrzywdzony nie jest stroną, więc złożony przez niego wniosek nie zostanie rozpatrzony. Jeżeli złożył Pan wniosek o sporządzenie uzasadnienia jako oskarżyciel posiłkowy, to w takim wypadku powinien Pan otrzymać uzasadnienie wyroku. Natomiast jeżeli złożył Pan wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku jako osoba pokrzywdzona, to Prezes sądu odmówił Panu przyjęcia takiego wniosku, gdyż jest Pan osobą nieuprawnioną według kodeksu postępowania karnego.
Zgodnie z art. 423 par. 1 kodeksu postępowania karnego, uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Jest to termin o charakterze instrukcyjnym dla sądu, zatem nie jest wiążący. Przekroczenie tego terminu przez sąd nie daje uprawnień do podejmowania interwencji w tej kwestii. Sędzia może za jego przekroczenie ponieść odpowiedzialność służbową i dyscyplinarną. Jednocześnie w sprawie trudnej i zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, Prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony. Czas ten zostanie wyznaczony przez Prezesa sądu w postanowieniu.
Apelację mogą wnieść strony od wyroku sądu pierwszej instancji, a pokrzywdzony tylko od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanym na posiedzeniu. Zatem zgodnie z art. 444 kodeksu postępowania karnego, osoby mogące wnieść apelację zostały ściśle określone.