Pytanie:
"W statucie stowarzyszenia jest zapis że: "Wybór władz odbywa się w głosowaniu jawnym lub tajnym w zależności od uchwały walnego zebrania członków". Czy należy podjąć oddzielną uchwałę o głosowaniu jawnym lub tajnym? Czy może wystarczy jak walne zebranie członków ustnie ustali w jaki sposób chce głosować (głosowanie będzie jawne)?"
Odpowiedź prawnika: Sposób głosowania w stowarzyszeniu
Ustawa - Prawo o stowarzyszeniach zawiera bardzo skąpą regulację dotyczącą walnego zebrania
stowarzyszenia. Art. 11 ust. 1 ustawy stwierdza jedynie, że stanowi ono najwyższą władzę stowarzyszenia i ustanawia na jego rzecz domniemanie kompetencji. Kwestie dotyczące sposobu podejmowania uchwał powinny być uregulowane w statucie, choć prawo nie zabrania ich uszczegółowienia w drodze uchwał samego walnego zgromadzenia (zob. A. Kidyba,
Komentarz do ustaw o fundacjach i o stowarzyszeniach, Warszawa 1997). Pytanie dotyczy w istocie interpretacji postanowień statutu. Biorąc pod uwagę, że cytowany zapis wprost mówi o uchwale zebrania, wydaje się konieczne podjęcie uchwały, choć nie można tu wykluczyć przyjęcia sposobu głosowania jednomyślnie (przez aklamację). Nie można jednak o tym przesądzić bez znajomości treści całego statutu i ewentualnych innych regulacji ustanowionych przez stowarzyszenie.
Warto też pamiętać, że do interpretacji statutu powołane są przede wszystkim organy stowarzyszenia, choć interpretacja ta i tak ostatecznie może spotkać się z wątpliwościami organu nadzorującego (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 października 1995 r., sygn. akt I PRN 28/95).
Zespół prawników
e-prawnik.pl
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?