Sprawa o zaległe wynagrodzenie za pracę

Pytanie:

"Wystąpiłem dom Sadu Pracy o zwrot niewypłaconych należności z tytułu pracy i sprawa jest przewidziana na 09 styczeń 2006. Ponieważ moje roszczenia są oczywiste i pracodawca ich nie kwestionuje nie ustalałem pełnomocnika z urzędu ani samemu nie załatwiałem zastępstwa procesowego. Czy mogę występować sam? Pracodawca będzie domagał się rozłożenia spłat na 2 letnie raty, na co ja nie wyrażam zgody. Jeśli jednak Sąd zasądzi raty, to czy mogę się nie zgodzić i co mam powiedzieć od razu na sprawie? Czy mogę zażądać klauzuli wykonalności, aby przekazać sprawę do egzekucji komornika? W pozwie domagam się też odsetek od wszelkich wypłat opóźnionych dokonanych w ciągu roku 2004 i połowy 2005 oraz od wypłat zaległych niewypłaconych - liczone na dzień rozwiązania umowy o pracę. Przedstawiam też wyliczenie odsetek. Czy Sąd musi mi te odsetki zasądzić na podstawie art. 481 par.1 i 2 kc?"

Odpowiedź prawnika: Sprawa o zaległe wynagrodzenie za pracę

Powód nie ma obowiązku powoływania pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem pierwszej instancji, może występować w sprawie samodzielnie. Warto pamiętać, że pełnomocnikiem pracownika może być również przedstawiciel związku zawodowego lub inspektor pracy albo pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca jest lub był zatrudniony. Jeśli sąd przychyli się do żądania pracodawcy i rozłoży należność na raty, powód oczywiście może się temu sprzeciwić – powinien to zrobić przez wniesienie apelacji. Pracownik działający bez adwokata lub radcy prawnego może zgłosić w sądzie właściwym ustnie do protokołu powództwo oraz treść środków odwoławczych i innych pism procesowych. Jeśli sąd przychyli się do roszczenia pracownika w zakresie zaległych wynagrodzeń i odsetki zostały prawidłowo naliczone w pozwie, to sąd powinien się przychylić do roszczenia o odsetki.

Sąd z urzędu ma obowiązek nadać wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności, między innymi w sytuacji, gdy zasądza roszczenie uznane przez pozwanego. Sąd może również na wniosek nadać wyrokowi nadającemu się do wykonania w drodze egzekucji rygor natychmiastowej wykonalności, gdyby opóźnienie uniemożliwiało lub znacznie utrudniało wykonanie wyroku albo narażało powoda na szkodę.

 Natomiast zwykłą klauzulę wykonalności sąd nadaje wyrokowi prawomocnemu. Należy więc wtedy zaczekać, aż minie termin do wniesienia apelacji i złożyć wniosek do sądu, który wydał wyrok o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika