Sprawdzenie stanu konta współmałżonka

Pytanie:

"Czy istnieje możliwość sprawdzenia stanu konta bankowego współmałżonka? Czy można to zrobić drogą sądową?"

Odpowiedź prawnika: Sprawdzenie stanu konta współmałżonka

Z powyższego stanu faktycznego wynika, że posiadaczem konta bankowego jest wyłącznie współmałżonek, a więc nie jest to konto wspólne dla obojga małżonków. W takiej sytuacji zgodnie z przepisami ustawy prawo bankowe nie jest możliwe bez zgody posiadacza rachunku bankowego (a więc współmałżonka) sprawdzenie konta przez drugiego z małżonków. Informacje dotyczące tego konta objęte są bowiem tajemnicą bankową. Bank obowiązany jest jednak udzielić informacji m. in. na żądanie sądu sądu w związku z prowadzonym postępowaniem spadkowym lub o podział majątku między małżonkami albo prowadzoną przeciwko osobie fizycznej będącej stroną umowy sprawą o alimenty lub o rentę o charakterze alimentacyjnym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • aaaaaautor 2020-07-30 11:03:10

    Moniko. Złoz zawiadomienie do prokuratora o MOZLIWOSCI popełnienia przestępstwa nieprawnego uchylenia tajemnicy bankowej przez ta osobę. Opisz dokladnie we wniosku co wiesz na ten temat, krótko i rzeczowo. Nie boj się składania tego typu zawiadomien. Niestety w zwiazku z podjeciem zawiadomienia Twoj maz będzie przesłuchiwany w charakterze swiadka (jesli to on był zleceniodawca podejrzenia Twpjego konta, a najproawdopodobniej tak, to moze da mu to do myslenia i na przyszłosc odpusci sobie takie praktyki). Jesli rzeczywiscie konto było podglądniete to pracownik, który tego dokonał moze zostac oskarzony o kilka róznych artykułów kodeksu karnego, najpewniej tez utraci pracę, a w przyszlosci jesliby z tutułu konsekwencji podejrzenia konta doszlo u Ciebie do utraty pieniedzy (adwokat, rozwody etc) to mozesz zadac od banku zadoścuczynienia za szkody a od pracownika (z pozwu cywilnego osobno od sprawy prokuratorskiej) zwrotu poniesionych kosztów oraz naprawy dobrego imienia np. poprzez publikację w prasie ;-)

  • mati 2019-05-16 21:54:38

    widać miał powód skoro sprawdzał...

  • Monika 2019-05-03 16:35:43

    Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie sprawdzenia mojego osobistego konta bankowego(bez mojej wiedzy)przez osoby nieupoważnione. Dodam, że każdy z nas ma osobne konta i nikogo nie upoważniałam. Dowiedziałam się, że znajomy męża z banku sprawdził podobno moje konto bankowe!!!bez mojej jakiejkolwiek wiedzy!!!!Mam zamiar coś z tym zrobić, ale nie wiem jak to profesjonalnie załatwić?Czy jest to karalne?Proszę o fachowe doradztwo i pomoc- gdzie się zwrócić?jak to sprawnie i skutecznie załatwić?Nie mogę tego tak zostawić!!!Dziękuję i pozdrawiam .Monika


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika