Sprawdzenie stanu konta współmałżonka

Pytanie:

Czy istnieje możliwość sprawdzenia stanu konta bankowego współmałżonka? Czy można to zrobić drogą sądową?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z powyższego stanu faktycznego wynika, że posiadaczem konta bankowego jest wyłącznie współmałżonek, a więc nie jest to konto wspólne dla obojga małżonków. W takiej sytuacji zgodnie z przepisami ustawy prawo bankowe nie jest możliwe bez zgody posiadacza rachunku bankowego (a więc współmałżonka) sprawdzenie konta przez drugiego z małżonków. Informacje dotyczące tego konta objęte są bowiem tajemnicą bankową. Bank obowiązany jest jednak udzielić informacji m. in. na żądanie sądu sądu w związku z prowadzonym postępowaniem spadkowym lub o podział majątku między małżonkami albo prowadzoną przeciwko osobie fizycznej będącej stroną umowy sprawą o alimenty lub o rentę o charakterze alimentacyjnym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

aaaaaautor

30.7.2018 11:3:10

Re: Sprawdzenie stanu konta współmałżonka

Moniko. Złoz zawiadomienie do prokuratora o MOZLIWOSCI popełnienia przestępstwa nieprawnego uchylenia tajemnicy bankowej przez ta osobę. Opisz dokladnie we wniosku co wiesz na ten temat, krótko i rzeczowo. Nie boj się składania tego typu zawiadomien. Niestety w zwiazku z podjeciem zawiadomienia Twoj maz będzie przesłuchiwany w charakterze swiadka (jesli to on był zleceniodawca podejrzenia Twpjego konta, a najproawdopodobniej tak, to moze da mu to do myslenia i na przyszłosc odpusci sobie takie praktyki). Jesli rzeczywiscie konto było podglądniete to pracownik, który tego dokonał moze zostac oskarzony o kilka róznych artykułów kodeksu karnego, najpewniej tez utraci pracę, a w przyszlosci jesliby z tutułu konsekwencji podejrzenia konta doszlo u Ciebie do utraty pieniedzy (adwokat, rozwody etc) to mozesz zadac od banku zadoścuczynienia za szkody a od pracownika (z pozwu cywilnego osobno od sprawy prokuratorskiej) zwrotu poniesionych kosztów oraz naprawy dobrego imienia np. poprzez publikację w prasie ;-)

mati

16.5.2017 21:54:38

Re: Sprawdzenie stanu konta współmałżonka

widać miał powód skoro sprawdzał...

Monika

3.5.2017 16:35:43

Re: Sprawdzenie stanu konta współmałżonka

Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie sprawdzenia mojego osobistego konta bankowego(bez mojej wiedzy)przez osoby nieupoważnione. Dodam, że każdy z nas ma osobne konta i nikogo nie upoważniałam. Dowiedziałam się, że znajomy męża z banku sprawdził podobno moje konto bankowe!!!bez mojej jakiejkolwiek wiedzy!!!!Mam zamiar coś z tym zrobić, ale nie wiem jak to profesjonalnie załatwić?Czy jest to karalne?Proszę o fachowe doradztwo i pomoc- gdzie się zwrócić?jak to sprawnie i skutecznie załatwić?Nie mogę tego tak zostawić!!!Dziękuję i pozdrawiam .Monika

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.5.2017

  Łatwiejsza aktywacja Profilu Zaufanego na poczcie

  Profil Zaufany (eGO) można już aktywować odwiedzając dowolną z 4.500 placówek pocztowych. To jeden z pierwszych, bardzo ważnych efektów porozumienia, jakie podpisała Poczta Polska (...)

 • 21.6.2017

  Wkrótce dostaniesz list z ZUS

  Każdy, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić (...)

 • 27.7.2017

  Po co warto założyć konto podatnika na Portalu Podatkowym?

  Konto podatnika na Portalu Podatkowym stanowi bezpośredni kanał komunikacji elektronicznej z organami podatkowymi i pozwala na szybki dostęp do własnych danych podatkowych, m.in. złożonych deklaracji (...)

 • 17.6.2019

  Miliardy dodane do kont klientów w ZUS

  Ponad 200 mld zł przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Są klienci, którzy na waloryzacji zyskali ponad 100 (...)

 • 1.2.2010

  Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)