Sprawozdania finansowe w spółce jawnej

Pytanie:

"Od kilku lat prowadzimy z żoną spółkę jawną rejestrowaną w KRS, która powstała z mocy przepisów ze spółki cywilnej. Spółka jest od 01.01.2008 na księdze handlowej, pomimo że nie przekroczyła wymogów obrotu dla wprowadzenia pełnej księgowości (1 200 000 EU). Spółka zatrudnia 3 pracowników. Obroty za 2008 rok wynosiły 2 500 000zł. Z podatku dochodowego Spółki rozliczają się wspólnicy (po 50%). W jakiej formie powinna sporządzić sprawozdania finansowe (pełnej czy uproszczonej)? Czy spółka podlega badaniu i ogłaszaniu sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego, KRS, bądź Monitora?"

Odpowiedź prawnika: Sprawozdania finansowe w spółce jawnej

Z przedstawionego opisu wynika, że spółka stosuje zasady wynikające z ustawy o rachunkowości.
Zgodnie z art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jednostka, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie osiągnęła dwóch z następujących trzech wielkości:
1) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób,
2) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2 000 000 euro,
3) przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4 000 000 euro
- może sporządzić sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej, wykazując informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 literami i cyframi rzymskimi. Informację dodatkową sporządza się w odpowiednio uproszczonej formie.
Z danych wskazanych w pytaniu wynika, że Państwa spółka nie przekroczyła przynajmniej dwóch ze wskazanych wskaźników, tak więc może sporządzić sprawozdanie w formie uproszczonej.

Jeżeli chodzi o ogłaszanie sprawozdania finansowego - to spółka jawna powinna takie złożyć do KRS-u raz z odpowiednimi załącznikami. Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
Sprawozdanie to nie podlegać będzie badaniu, gdyż nie zostały przekroczone wskaźniki nakazujące badanie sprawozdania. Dokumentów tych omawiana spółka nie składa do Monitora Polski „B".
Jeżeli natomiast chodzi o Urząd Skarbowy to podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) dołączają do rocznego zeznania sprawozdanie finansowe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika