Sprawy dotyczące indywidualnych spraw studenckich a przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego

Pytanie:

"Czy w sprawach dotyczących indywidualnych spraw studenckich na uczelniach wyższych, znajdują zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego?"

Odpowiedź prawnika: Sprawy dotyczące indywidualnych spraw studenckich a przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego

Zgodnie z art. 207 ustawy o szkolnictwie wyższym do decyzji podjętych przez organy uczelni w indywidualnych sprawach studentów i doktorantów, a także w sprawach nadzoru nad działalnością uczelnianych organizacji studenckich oraz samorządu studenckiego, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego oraz przepisy o zaskarżaniu decyzji do sądu administracyjnego.  Jednakże jak wskazuje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w swoim wyroku z dnia 21 stycznia 2010 r. I SA/Wa 1324/2009: „Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego znajdują, w sprawach dotyczących spraw studenckich, jedynie odpowiednie zastosowanie. Oznacza to, że organ obowiązany jest zachować minimum procedury administracyjnej, niezbędnej do załatwienia spraw i zagwarantowania ustawowych uprawnień strony”. Z drugiej strony w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 lipca 2006 r., II SA/Sz 323/2006: „Odpowiednie stosowanie przepisów Kpa ma zapewnić właściwą procedurę, niezbędną dla załatwienia spraw i zachowania uprawnień strony, przy uwzględnieniu specyfiki szkoły wyższej. Odpowiednie stosowanie, chociaż zezwala na odstępstwa nie może prowadzić do dowolnego stosowania przepisów Kpa przez organy”.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika