Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika

Pytanie:

"Lekarz orzecznik oddziału ZUS w R. wydał orzeczenie, iż wnioskodawca nie jest niezdolny do pracy. Uzasadnienie orzeczenia jest bardzo lakoniczne i właściwie nic z niego nie wynika. Wnioskodawca nie zgadza się z tą decyzją i chce wnieść sprzeciw. Czy w sytuacji jeśli wskutek sprzeciwu komisja lekarska wyda również niekorzystne orzeczenie, wnioskodawca będzie mógł się od tego orzeczenia odwołać do sądu? Czy może na podstawie orzeczenia komisji zostanie wydana decyzja ZUS, od której wnioskodawca będzie mógł się odwołać do sądu? Czy sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika należy wnieść do oddziału ZUS w R., którego to oddziału lekarz orzekał, czy do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania?"

Odpowiedź prawnika: Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika

Rozpatrując sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS komisja dokonuje ponownej oceny niezdolności do pracy i jej stopnia oraz ustala inne okoliczności związane z tą niezdolnością. W ramach swoich kompetencji komisja lekarska może zmienić orzeczenie lekarza orzecznika również na niekorzyść zainteresowanego np. ustalić brak niezdolności do pracy albo niższy stopień niezdolności do pracy. Komisja dokonuje rozstrzygnięcia sprzeciwu w formie orzeczenia, które stanowi podstawę wydania przez ZUS decyzji. Decyzja ta podlega zaskarżeniu w drodze odwołania do sądu ubezpieczeń społecznych. Odwołanie wniesione od decyzji wydanej na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS zawierające zarzuty dotyczące wyłącznie tego orzeczenia, nie poprzedzone wniesieniem sprzeciwu od tego orzeczenia podlega odrzuceniu przez sąd. W związku z powyższym można w tym miejscu przytoczyć cały przepis art. 477[9] kpc, w którym znajdą się odpowiedzi na zadane pytania.

Art. 477[9] § 1. Odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji.
§ 2. Organ rentowy, o którym mowa w § 1, przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu z zachowaniem przepisów odrębnych. Organ ten, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. W tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.
§ 2[1] Jeżeli w odwołaniu od decyzji organu rentowego wskazano nowe okoliczności dotyczące niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które powstały po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub orzeczenia komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, organ rentowy nie przekazuje odwołania do sądu, lecz kieruje do lekarza orzecznika do ponownego rozpatrzenia. Organ rentowy uchyla poprzednią decyzję, rozpatruje nowe okoliczności i wydaje nową decyzję, od której przysługuje odwołanie do sądu. Przepis ten stosuje się także wówczas, gdy nie można ustalić daty powstania wskazanych w odwołaniu nowych okoliczności.
§ 3.

 Sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.
§ 3[1]Sąd odrzuci odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia. Jeżeli odwołanie opiera się także na zarzucie nierozpatrzenia wniesionego po terminie sprzeciwu od tego orzeczenia, a wniesienie sprzeciwu po terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zainteresowanej, sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu i umarza postępowanie. W takim przypadku organ rentowy kieruje sprzeciw do rozpatrzenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§ 3[2] W przypadkach, o których mowa w § 3[1], postanowienie sądu może zapaść na posiedzeniu niejawnym.
§ 4. Jeżeli organ rentowy nie wydał decyzji w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia roszczenia w sposób przepisany, odwołanie można wnieść w każdym czasie po upływie tego terminu.
§ 5. Ubezpieczony może również wnieść odwołanie - z wyłączeniem odwołania, o którym mowa w § 4 - do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w sądzie właściwym dla jego miejsca zamieszkania.
§ 6. Sąd, do którego wniesiono odwołanie, niezwłocznie przekazuje protokół organowi, od którego pochodzi zaskarżona decyzja, chyba że sąd ten jest właściwy do jego rozpoznania. W takim wypadku przewodniczący niezwłocznie zażąda akt sprawy i nada bieg odwołaniu, przesyłając odpis protokołu organowi, od którego pochodzi zaskarżona decyzja.

 

Zwracamy także uwagę na treść przepisu art. 477[10] kpc

Art. 477[10] 1. Odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
§ 2. Jeżeli ubezpieczony zgłosił nowe żądanie, dotychczas nie rozpoznane przez organ rentowy, sąd przyjmuje to żądanie do protokołu i przekazuje go do rozpoznania organowi rentowemu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Vit 2019-10-03 17:23:01

    Dlaczego orzeczenia ZUS nie mają uzasadnienia? Jak można złożyć sprzeciw nie znając powodu odmowy przyznania renty. Czy Komisja Lekarska ZUS wydaje orzeczenie czy decyzję? Czy wydając orzeczenie lub decyzję stosuje się art. 107 par 3 kpa dotyczący uzasadnienia?

  • Kalina 2017-07-16 19:39:18

    Witam Dziś odebrałam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, oczywiście nie zaliczono.Uzasadnienie: stan zdrowia osoby orzekanej nie uzasadnia zaliczenia jej do jednego ze stopni niepełnosprawności, w rozumieniu art.3 i 4 ustawy o rehabilitacji...Może się pani odwołac. Od kilku lat mam problem ze słuchem (znaczny niedosłuch)pracuję w biurze, obsługuję klientów-problem z komunikacją.Otrzymałam od lekarza prowadzącego wniosek o wkładki i aparaty. Niestety chwilowo nie mogę sobie pozwolic, bo nie mam pieniędzy. Pani doktor była przekonana wypisując wniosek, że przyznają mi stopień i będę mogła dostac dofinansowanie. Niestety lekarz orzecznik uważa inaczej. Jak napisac odwołanie do Wojewódzkiego we Wrocławiu?

  • Kamil 2015-10-10 11:44:12

    Jak napisać Odwołanie od Orzeczenia Lekarza Zus? Miałem wypadek w pracy złamałem krąg kręgosłupa Th12. w gorsecie ortopedycznym byłem przez 6 miesięcy od wypadku. Przyznano mi 5% Uszczerbku na zdrowiu z czym się Stanowczo nie zgadzam i chciał bym się odwołać, lecz nie wiem jak mogę liczyć na jaką-kolwiek pomoc ? Z góry dziękuje.

  • Danuta Zawada 2014-07-14 22:11:52

    Proszę o wzór sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika o przyznanie renty z tytułu niesprawności . W uzasadnieniu orzecznik ZUS w Częstochowie napisał " Nie jest Pani niezdolna do pracy " i to wszystko i to nie nasz problem co będzie pani teraz robić

  • Piotr 2014-03-03 08:56:13

    Termin sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika 14 dni od wydania orzeczenia przez lekarza, a nie od jego otrzymania. UWAGA! Orzeczenie może przyjść pocztą po terminie i ZUS nie przyjmie sprzeciwu. TRZEBA CHODZIĆ I DOWIADYWAĆ SIĘ!

  • tasik 2013-02-17 17:42:36

    Wniosłem sprzeciw w sprawie stopnia niesprawności a zabrali mi wcześniej przyznaną rentę Trwale częściowo niezdolny do pracy w związku z wypadkiem przy pracy.I tak zostałem wdeptany w glebę przez Wielkiego władcę ZUS.

  • JACEK WYGODA 2013-01-06 19:43:42

    WITAM JESTEM PO PODOBNYCH PRZEJSCIACH A MIANOWICIE ODMAWIA MI SIE PRAWA DO RECHABILITACJI W OSRODKU SKIEROWANYM NFZ,OPUCHNIETA PRAWA LYDKA PO ZAKRZEPICY NA 17 LUTEGO BR, TERMIN OPERACJI KREGOSLUPA ODCINKA LEDZWIOWEGO ,ZAKWALIFIKOWANY DO OPERACJI ODCINKA SZYJNEGO ,SILNE LEKI PSYCHOTROPOWE ,PROBLEMY NADCISNIENIA ZACZYNA SIE PARALIZ REKI LEWEJ I OPINIA BIEGLYCH SADOWYCH ZDOLNY DO PRACY NA ZAJMOWANYM STANOWISKU PODCZAS BADANIA CISNIENIE 210/120 MUSIALEM ZAZYC KAKTOPRIL WPISANO 170/110 I PONOC DOKONANO DRUGI POMIAR I SPADLO 140/70NA OKO JEDYNY PROBLEM JAKI ZAOWAZYLI TO NADWAGAI NIEDLUGO WYROK SADU CHYBA WIADOMO JAKI JEDNAK SAD NIE MNIE BEDZIE OCENIAL TYLKO ORDYNATOROW KTORZY POTRZEBUJA SPECJALISTYCZNYCH BADAN DO ZAOPINIOWANIA PACJETASZKODA ZE NIMA WIECEJ TAKICH SPECJALISTOW JAK MA ZUS WSZYSTKICH BY SZYBKO ULECZYLI I JAK MAM DALRJ POSTEPOWAC ZDROWYCH LUDZI SIE NIE OPERUJE KTO POMOZE CHOREMU

  • Aleksandra Krupiń 2013-01-06 18:05:13

    ja mam pytanie: Miałam w ubiegłym roku komisje, na której był aż jeden lekarz który mnie spytał ile waże i gdzie się uczę, poczym napisali mi odmowę że nie dostane renty ponieważ nie jestem niezdolna do pracy.Napisałam odwołanie poczym miałam drugą komisję i dostałam odmowę. Jednak uzasadnienie było całkiem inne: nie otrzymam renty ponieważ nie jestem niezdolna do pracy, jaki w tym szkopuł?? pisam wniosek o rente na wzrok a Państwo mi piszą kolejny powód dlaczego nie otrzymałam renty bo jestem sprawna ruchowo. Śmiech na sali:) co mogę z tym zrobić??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika