Sprzedaż majątku po złożeniu wniosku o upadłość

Pytanie:

"Spółka akcyjna złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Wniosek nie jest jeszcze rozpatrzony i nie wyznaczono jeszcze terminu. Czy w aktualnej sytuacji spółka może sprzedać jedną z nieruchomości do niej należących?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż majątku po złożeniu wniosku o upadłość

Do wniosku o ogłoszenie upadłości należy dołączyć aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników, a dłużnik jest obowiązany złożyć oświadczenie na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku. Jeżeli oświadczenie nie jest zgodne z prawdą, dłużnik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek podania nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości.

Zgodnie z art. 38 prawa upadłościowego i naprawczego, po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika sąd niezwłocznie dokonuje zabezpieczenia jego majątku. Sąd zabezpiecza majątek dłużnika przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Ustanowienie nadzorcy sądowego ma, między innymi ten skutek, że dokonanie czynności przekraczających zwykły zarząd będzie wymagało zgody nadzorcy sądowego. Inaczej mówiąc, sprzedaż nieruchomości będzie możliwa po uzyskaniu zgody nadzorcy.

Ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego jest standardowym sposobem zabezpieczenia. Jeżeli jednak sąd uzna, że pomimo stanowienia nadzorcy będzie istniało ryzyko uszczuplenia majątku wnioskującego o upadłość – może zastosować ostrzejszy reżim zabezpieczenia - od zabezpieczenia takiego jak, na przykład, zakazy dokonywania określonych czynności prawnych, opieczętowanie składników majątku, itp. – aż po ustanowienie zarządu przymusowego, bowiem zgodnie z art. 40 prawa upadłościowego i naprawczego, sąd może stosować inne sposoby zabezpieczenia, w tym także zabezpieczenie przez ustanowienie zarządu przymusowego nad majątkiem dłużnika, jeżeli zachodzi obawa, że dłużnik będzie ukrywał swój majątek lub w inny sposób działał na szkodę wierzycieli, a także gdy dłużnik nie wykonuje poleceń tymczasowego nadzorcy sądowego. Obawa taka powinna wynikać z konkretnych okoliczności sprawy, np. gdy można wykazać, że dłużnik usuwa lub ukrywa majątek, zawiera fikcyjne umowy. Zabezpieczenie to może być ustanowione już w pierwszym postanowieniu zabezpieczającym, może być również wprowadzone później, gdy zaistnieje taka potrzeba.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika