Sprzedaż mieszana a odliczenie VAT

Pytanie:

W mojej działalności gospodarczej występują dwa rodzaje sprzedaży: opodatkowana i zwolniona. Przy sporządzaniu co miesięcznych deklaracji VAT stosuję szacunkowy współczynnik sprzedaży, który pozwala mi określić wartość VAT naliczonego, o który mogę zmniejszyć VAT należny. W obecnym miesiącu wystąpiła u mnie tylko sprzedaż zwolniona. Proszę o podpowiedź, czy w takiej sytuacji kwota podatku naliczonego powinna zostać przeniesiona na następny okres rozliczeniowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Proporcją, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, należy rozliczać podatek naliczony związany jednocześnie ze sprzedażą zwolnioną od podatku od towarów i usług oraz sprzedażą opodatkowaną. Natomiast nie przysługuje odliczenie podatku VAT związanego wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną. Stąd jeśli w danym okresie nie wystąpiła u podatnika sprzedaż opodatkowana, to podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących sprzedaży zwolnionej. Nie przysługuje również prawo przeniesienia kwoty podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 7.1.2014

    Sprzedaż samochodu firmowego

    Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów (...)

  • 21.10.2018

    Co nowego w „podatku miedziowym”?

    W rządowym projekcie nowelizacji ustawy zawarto rozwiązania dotyczące przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej.

  • 17.6.2014

    Czy można sprzedawać alkohol w sieci?

    Odpowiedź zasadniczo brzmi - nie.

  • 12.7.2012

    Ulga na wychowanie dziecka

    Jedną z cieszących się największym powodzeniem ulg podatkowych jest ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka. Polega na odliczeniu określonej kwoty pomnożonej przez ilość dzieci. Odliczenie (...)

  • 25.8.2014

    e-handel - co z kasą fiskalną?

    Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając (...)