Sprzedaż na Ukrainie towarów zakupionych w Rosji

Pytanie:

"Podatnik zamierza dokonywać zakupu towarów w Rosji, a następnie sprzedawać go bezpośrednio na Ukrainę. Zamówiony towar będzie trafiał bezpośrednio od dostawcy do odbiorcy. Dostawca będzie wystawiał fakturę podatnikowi. Podatnik doliczy do ceny towaru marżę i wystawi fakturę dla odbiorcy. Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku VAT oraz PCC będzie wywoływać powyższa transakcja? Jak należy ją prawidłowo udokumentować?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż na Ukrainie towarów zakupionych w Rosji

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) ppodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W przypadku zakupu towarów w Rosji i ich sprzedaży na Ukrainie, bez sprowadzania towaru do Polski nie wystąpi żadna z czynności opodatkowanych VAT w Polsce (w szczególności nie wystąpi dostawatowarów na terytorium kraju), a zatem taka transakcja nie będzie opodatkowana VAT w Polsce.

Na gruncie podatku dochodowego, o ile sprzedaż nie jest dokonywana przez zagraniczny zakład podatnika, to dochód z takiej transakcji będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce na takiej samej zasadzie jak inne dochody podatnika z wykonywanej działalności gospodarczej.

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy wskazać, iż godnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przepmiotowej sprawie czynność (sprzedaż) nie została dokonana na terytorium Polski, a więc PCC nie wystąpi.

Sposobem udokumentowania transakcji będzie dowód sprzedaży wystawiony podatnikowi przez sprzedawcę z Rosji i dowód sprzedaży wystawiony przez podatnika kupujacemu z Ukrainy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika