Sprzedaż przedsiębiorstwa a korekta VAT

Pytanie:

"Dokonano sprzedaży przedsiębiorstwa wraz z zapasami surowców i materiałów. Transakcja, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług, nie podlegała opodatkowaniu VAT. Czy wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego od zakupu dóbr i usług, które zostały zbyte jako składnik przedsiębiorstwa, skutkuje koniecznością dokonania korekty podatku odliczonego?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż przedsiębiorstwa a korekta VAT

Sprzedaż przedsiębiorstwa pozostaje bez wpływu na już odliczony podatek. Nie ma przepisu zobowiązującego podatników do korekty rozliczonego już wcześniej VAT w sytuacji, gdy zakupione towary i usługi, mające służyć dotychczasowemu właścicielowi do prowadzenia sprzedaży opodatkowanej, dopiero później zostaną przez niego zbyte wraz z całym przedsiębiorstwem (por. wyjaśnienia Izby Skarbowej w Rzeszowie z 14 maja 2004 r., IS.I/1-415/30/04).

Ponadto potwierdzeniem powyższego stanowiska jest treść art. 91 ust. 9 ustawy o podatku o towarów i usług (VAT), przewidująca - w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans – przejście obowiązków w zakresie korekt VAT na nabywcę. Zatem ewentualnie to nabywca będzie zobowiązany do skorygowania podatku, gdy np. składniki majątku trwałego przedsiębiorstwa, które pierwotnie służyły działalności opodatkowanej VAT, użyje w przyszłości do działalności zwolnionej (wskazuje na to A. Koleśnik, Bez podatku i bez obowiązku korekty, „Rzeczpospolita” z 3 lutego 2005 r.).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika