Sprzedaż spółki jawnej

Pytanie:

"Czy można sprzedać spółkę jawną? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż spółki jawnej

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych nie jest możliwe dokonanie sprzedaży samej spółki jawnej. Istnieje natomiast możliwość sprzedaży przedsiębiorstwa prowadzonego przez tą spółkę (spółka jawna prowadzi bowiem przedsiębiorstwo pod własną firmą). Możliwe jest ponadto rozporządzenie posiadanymi przez wspólnika (wspólników) udziałami w takiej spółce. Zbycie przez wspólnika wszystkich posiadanych udziałów w spółce jawnej możliwe jest jednak tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. W przeciwnym razie zbycie nie będzie skuteczne, chyba że nastąpi zmiana umowy spółki. Do zbycia udziałów nie wystarcza jednak sama zgoda w umowie spółki jawnej. Jeżeli z jej treści nie wynika nic innego, przeniesienie może nastąpić ponadto tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników. Do sprzedaży członkostwa znajdą odpowiednie zastosowanie uregulowane w kodeksie cywilnym przepisy o sprzedaży.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika