Sprzedaż złomu a dochód

Pytanie:

Jestem osobą fizyczną. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam stały dochód, do którego dorabiam sobie zbieraniem złomu. Czy od otrzymanych pieniędzy za sprzedaż złomu muszę zapłacić podatek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, m.in. innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jak stanowi art. 24 ust. 6 wskazanej wyżej ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Zatem w przypadku sprzedaży złomu, jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, będzie on opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podlega połączeniu z innymi dochodami podatnika i będzie wykazany i opodatkowany w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia następnego roku podatkowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

doxon1

7.10.2009 13:50:19

Re: Sprzedaż złomu a dochód

Szczerze nic mi nie mówi ta odpowiedź. Może prościej : Pan zbiera złom, więc go nie kupuje, idzie do skupu i sprzedaje(np.puszki), raz weźmie 300pln a raz 1300pln,przeprowadza takich operacji kilka/kilkadziesiąt rocznie. Jak to się ma do jakiegokolwiek podatku-płaci czy nie?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: