Środki dowodowe, którymi można wykazać pozorność umowy sprzedaży

Pytanie klienta:

""Jakimi środkami dowodowymi można wykazać pozorność sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego ( w celu ukrycia umowy darowizny)?""

Odpowiedź prawnika:

    Jeśli chodzi o środki dowodowe, którymi można wykazać pozorność czynności prawnej dokonanej w formie aktu notarialnego (umowy sprzedaży), to zastosowanie znajdzie tu teza orzeczenia SN z 21 lipca 1954 r., I CO. 22/54 (OSNI/55, poz. 1), która brzmi: pozorność czynności prawnej stwierdzonej dokumentem może być udowodniona za pomocą zeznań świadków i przesłuchania stron, również między uczestnikami tej czynności. Z tego wynika, że oświadczenia uczestników omawianej transakcji (umowy sprzedaży) mogą zostać uznane przez sąd rozpatrujący daną sprawę za wystarczające dla stwierdzenia nieważności obu umów (nieważność sprzedaży, zgodnie z rozumowaniem SN, powoduje także nieważność darowizny). Znaczenie również mogłyby mieć inne przedstawione fakty (wskazujące na to, że umowa sprzedaży miała charakter pozorny).

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.