Stawiennictwo stron w sądowym postępowaniu cywilnym

Pytanie:

"Czy stawiennictwo stron w sądowym postępowaniu cywilnym jest obowiązkowe?"

Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo stron w sądowym postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym co do zasady wezwanie na rozprawę stron postępowania nie pociąga za sobą obowiązkowego stawiennictwa na rozprawie. Na mocy art. 216 Kodeksu postępowania cywilnego sąd może w celu dokładniejszego wyjaśnienia stanu sprawy zarządzić stawienie się stron lub jednej z nich osobiście albo zarządzić stawienie się pełnomocnika strony. Wówczas stawiennictwo ich na rozprawie staje się obligatoryjne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Chodzacy PARAGRAF 2014-07-13 21:10:34

    A jak to jest jezeli sad tym razem { rozprawy w sadzie wczesniej juz byly }nie wyslal wezwania zadnej ze stron na rozprawe a w sadzie odbyly sie az 2-wie rozprawy bez udzialu i powiadomienia zadnej ze stron na rozprawie i sad wydal wyrok nie powiadomil zadnej ze stron .I co ciekawe odmowil doreczenia wyroku z UZADSADNIENIEM {jak przypadkiem przegladalem akta w sadzie i dopiero z nich wszystkiego sie dowiedzialem }...bo to po terminie ale od jakiej daty liczyl sie ten termin jak sad nikogo do dnia dzisiejszego nie powiadomil o terminie rozprawy ani o wydanym wyroku...dowodzi to temu ,ze w polskich sadach stosuje sie wolna amerykanke...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika