Stawiennictwo w sprawie o pozbawienie praw rodzica
Pytanie:
"Matka ma dziecko z Afrykaninem przebywającym we Francji. Chce wnosić o pozbawienie ojca praw rodzicielskich przed polskim sądem. Jak ma wyglądać cała procedura od strony obecności ojca na rozprawie w sądzie polskim. Musi on przyjechać z Francji do Polski na swój koszt? A jeśli nieznany jest matce jego adres pobytu albo ojciec zwyczajnie nie przyjeżdża na rozprawę? Jeśli nie ma on legalnego pobytu we Francji, to na jakich zasadach ma się stawić w sądzie w Polsce? Czy jego obecność jest konieczna? "
Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo w sprawie o pozbawienie praw rodzica
Zgodnie z art. 19 prawa międzynarodowego prywatnego i art. 1101 kodeksu postępowania cywilnego Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o pozbawienie praw rodzicielskich jest Sąd polski. Postępowanie w sprawie pozbawienia praw rodzicielskich rodzica w stosunku do dziecka jest postępowaniem nieprocesowym. Pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko po przeprowadzeniu rozprawy. Postanowienie staje się skuteczne i wykonalne po jego uprawomocnieniu się.
Sąd ma obowiązek ustalenia czy istnieją powody, podstawy do odebrania władzy rodzicielskiej. Skład ławniczy w postępowaniu nieprocesowym jest wymagany w sprawach o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej. W sprawach o pozbawienie władzy rodzicielskiej dziecko nie jest uczestnikiem postępowania, lecz jego rodzice.
Jeżeli strona wezwana do osobistego stawiennictwa nie stawi się bez usprawiedliwionych powodów na posiedzenie, sąd może skazać ją na grzywnę według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka, nie może jednak nakazać przymusowego sprowadzenia jej do sądu. Zasadą jest, że postępowanie toczy się bez względu na stawiennictwo uczestników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?