Stawka VAT przy zakupie oprogramowania z zagranicy

Pytanie:

"Nabyłem przez Internet oprogramowanie w formie niematerialnej (tzn. bez nośnika poprzez pobranie z serwera licencjodawcy). Dostawcą jest firma zarejestrowana w Niemczech. Jaką należy zastosować stawkę VAT przy wystawieniu wewnętrznej faktury zakupu? Czy taka czynność jest zwolniona z VAT? Jak to wygląda, jeśli dostawca oprogramowania pochodzi spoza UE?"

Odpowiedź prawnika: Stawka VAT przy zakupie oprogramowania z zagranicy

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.), ilekroć w przepisach ustawy o VAT mowa jest mowa o: imporcie usług - rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

W odniesieniu do usług wymienionych w art. 27 ust. 4, czyli przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych ma zastosowanie przepis prawa stanowiący, że w przypadku nabycia usługi niematerialnej i prawnej, która jest świadczona na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Stanowi o tym art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy. Innymi słowy, w przedstawionej sprawie, mamy do czynienia z importerem usługi polegającej na nabyciu praw do korzystania z oprogramowania. Zgodnie z art. 106 ust. 7, w przypadku importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Podatnik polski wystawiając fakturę wewnętrzną ma obowiązek odpowiednio rozliczyć podatek VAT. Odpowiednią stawką podatkową dla nabytej z Niemiec usługi będzie stawka VAT obowiązująca dla tego typu usług w Polsce.

Nie będzie tu miała zastosowania stawka zwolniona, przepisy ustawy o VAT w wykazie usług zwolnionych nie zawierają wartości niematerialnych i prawnych w postaci nabycia oprogramowania. Zastosowanie będzie tu miała stawka podstawowa, czyli 22%.

W sytuacji, gdyby podatnik nabył oprogramowanie od podmiotu pochodzącego spoza Unii Europejskiej miałyby uregulowania, analogiczne jak w przypadku importu usługi od podmiotu pochodzącego z Unii Europejskiej.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów z dnia 28 czerwca importem usług jest także ich zakup od podmiotu spoza Unii Europejskiej. Nabycie usługi od podmiotu z krajów trzecich obliguje polskiego nabywcę usług wykonanych przez zagranicznego kontrahenta do rozliczenia od nich podatku w Polsce.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • monika 2011-09-01 13:21:30

    A jeśli chodzi o Zakup programu komputerowego spoza UE to VAT naliczony i należny ma być? czy tylko naliczony?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika