Stosunek najmu a upadłość

Pytanie:

"Posiadam podpisaną umowę najmu na czas określony (10 lat) z przedsiębiorstwem, które złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy syndyk może wypowiedzieć mi tę umowę jeżeli sąd ogłosi po 1 października 2003r. upadłość przedsiębiorstwa."

Odpowiedź prawnika: Stosunek najmu a upadłość

1 października 2003 r. wchodzi w życie ustawa prawo upadłościowe i naprawcze. Ustawa ta ma zastosowanie do spraw, w których wnioski wpłynęły do sądu upadłościowego po wejściu w zycie tej ustawy oraz do spraw, w których wnioski o ogłoszenie upadłości wpłynęły wprawdzie przed 1 października 2003r., jednakże do tego dnia nie wydane zostanie postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Jeżeli więc przed 1 października 2003r. sąd nie ogłosi upadłości tego przedsiębiorstwa, zastowanie znajduje nowa ustawa. Zgodnie z tą ustawą możliwość odstapienia od umów najmu uzaleznione jest od rodzaju upadłości dłuznika. Jeżeli sąd ogłosi upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, a przedmiot najmu został najemcy wydany, umowa najmu wiąże strony. Jednakże na zarządzenie sędziego - komisarza, syndyk może wypowiedzieć umowę najmu za trzymiesięcznym terminem wypowiedzenia, nawet gdyby wypowiedzenie nie było dopuszczalne zgodnie z kodeksem cywilnym lub z umową najmu. Jeżeli natomiast ogłoszono upadłośc z mozliwością zawarcia układu, niemozliwe jest tylko spełnianie przez upadłego albo zarządcę majątkiem upadłego świadczeń, które są objęte układem. Dlatego też w razie głoszenia upadłości z mozliwością zawarcia układu, nie jest możliwe wypowiedzenie umowy najmu, jak to przedstawiono w przypadku ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika