Świadczenia lekarskie dla żony-cudzoziemki

Pytanie:

Żona-cudzoziemka (obywatelstwo białoruskie), ma wizę, urodziła dziecko w szpitalu, ja pracuję, zatrudniony na stałe, jestem ubezpieczony w ZUS. Co zrobić, żeby nie płacić za szpital?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Odpowiedzią na to pytanie jest art. 2 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Cudzoziemiec, aby mógł być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, musi: przebywać w Polsce na podstawie karty stałego pobytu lub na podstawie karty czasowego pobytu i mieć status uchodźcy, a ponadto powinien opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązkowe bądź dobrowolne, bądź też być członkiem rodziny osoby, która takie składki odprowadza. Jeśli Pana żona spełnia powyższe warunki, nie będzie płacić za pobyt w szpitalu. Natomiast pobyt w szpitalu dziecka, które jest obywatelem RP i członkiem rodziny osoby ubezpieczonej, nie powinien być odpłatny.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

bartek

6.9.2011 14:23:43

Re: Świadczenia lekarskie dla żony-cudzoziemki

a czy jezeli zona (Bialorusinka) spelniająca w/w wymagania (karta pobytu + zarejestrowany akt ślubu) ma męża Polaka, ktory jest zarejestrowany jako bezrobotny, to także jej poród powinien być pokryty przez ubezpieczenie męża z urzedu pracy? podobno ostatnio to prawo sie zmienilo i wiele kobiet Polek, żon bezrobotnych po porodzie dowiaduje sie ze koszty nie pokrywa Urząd pracy i wtedy trzeba sie starac o pokrycie przez państwo, a nie jestem pewien czy to by zadziałalo dla cudzoziemki (choć moja zona ma karte polaka, więc może tak)


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: