Świadczenia lekarskie dla żony-cudzoziemki

Pytanie:

"Żona-cudzoziemka (obywatelstwo białoruskie), ma wizę, urodziła dziecko w szpitalu, ja pracuję, zatrudniony na stałe, jestem ubezpieczony w ZUS. Co zrobić, żeby nie płacić za szpital?"

Odpowiedź prawnika: Świadczenia lekarskie dla żony-cudzoziemki

Odpowiedzią na to pytanie jest art. 2 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Cudzoziemiec, aby mógł być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, musi: przebywać w Polsce na podstawie karty stałego pobytu lub na podstawie karty czasowego pobytu i mieć status uchodźcy, a ponadto powinien opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązkowe bądź dobrowolne, bądź też być członkiem rodziny osoby, która takie składki odprowadza. Jeśli Pana żona spełnia powyższe warunki, nie będzie płacić za pobyt w szpitalu. Natomiast pobyt w szpitalu dziecka, które jest obywatelem RP i członkiem rodziny osoby ubezpieczonej, nie powinien być odpłatny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • bartek 2013-09-06 14:23:43

    a czy jezeli zona (Bialorusinka) spelniająca w/w wymagania (karta pobytu + zarejestrowany akt ślubu) ma męża Polaka, ktory jest zarejestrowany jako bezrobotny, to także jej poród powinien być pokryty przez ubezpieczenie męża z urzedu pracy? podobno ostatnio to prawo sie zmienilo i wiele kobiet Polek, żon bezrobotnych po porodzie dowiaduje sie ze koszty nie pokrywa Urząd pracy i wtedy trzeba sie starac o pokrycie przez państwo, a nie jestem pewien czy to by zadziałalo dla cudzoziemki (choć moja zona ma karte polaka, więc może tak)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika