Świadczenie urlopowe a niepełny etat

Pytanie:

"Firma zatrudnia poniżej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Kilku pracowników jest na 3/4 i 1/2 etatu i umowach zleceniach. Czy świadczenie urlopowe jest należne również pracującym nie na pełnych etatach? "

Odpowiedź prawnika: Świadczenie urlopowe a niepełny etat

Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (z wyjątkiem sektora finansów publicznych), mogą tworzyć Fundusz lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe na zasadach określonych w ustawie (o ile nie zrezygnowali z tworzenia Funduszu lub wypłacania świadczeń urlopowych).
Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, świadczenie urlopowe, wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Z powyższego wynika, że świadczenie urlopowe należne jest również pracownikowi pracującemu na niepełny etat. Warunkiem wypłaty jest jednak, by pracownik skorzystał z urlopu wypoczynkowego w odpowiednim, wskazanym wyżej, wymiarze.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika