Świadczenie usług żonie przez męża

Pytanie:

"Prowadzę firmę budowlaną (PKPiR + VAT). Mój mąż prowadzi firmę budowlano-montażową (ryczałt + VAT). Nasze firmy są jednoosobowe. Mój mąż często montuje okna moim klientom na moje zlecenie i wystawia na mnie fakturę VAT za usługę montażu. Czy ta faktura od męża może być u mnie kosztem i czy mogę odliczyć VAT?"

Odpowiedź prawnika: Świadczenie usług żonie przez męża

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

Jak wynika jednak z dominującego poglądu organów podatkowych, w sytuacji świadczenia usług przez jednego z małżonków na rzecz drugiego małżonka w celu uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez małżonka odrębnie działalności gospodarczej, nie ma zastosowania wyłączenie przewidziane z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem małżonek, na rzecz którego drugi małżonek świadczy usługi, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione tytułu zapłaty za usługi świadczone na rzecz jego firmy przez firmę małżonka (tak: postanowienie Urzędu Skarbowyego w Wejherowie z 5 marca 2007 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego (sygn. PB/OPD/415-142/06/RC). Przepis powyższy nie dotyczy bowiem zapłaty za usługę wykonaną przez firmę małżonka. Potwierdza to też wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lipca 1999 r. (sygn. III SA 7165/98),

W związku z powyższym nie ma przeszkód, aby małżonkowie, będący odrębnymi podmiotami gospodarczymi, świadczyli sobie wzajemnie usługi, a wartość wykonywanej usługi dla firmy jednego z małżonków przez firmę drugiego małżonka będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej (tak: postanowienie Urzędu Skarbowego w Rykach z 15 września 2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. US.II.415/5/05).

Jako że wydatek ten będzie koszem uzyskania przychodów, małżonce będzie również przysługiwało prawo odliczenia VAT wynikającego z faktury wystawionej jej przez męża.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika