Świadectwo lekarskie o stanie psychicznym w postępowaniu o ubezwłasnowolnienie
Pytanie:
"Jakie wymogi musi spełniać świadectwo lekarskie o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie?"
Odpowiedź prawnika: Świadectwo lekarskie o stanie psychicznym w postępowaniu o ubezwłasnowolnienie
Samo świadectwo, poza wystawieniem przez lekarza, nie musi spełniać żadnych szczególnych wymogów, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 1970 (sygn. II CZ 130/70): wystarczy zatem jakiekolwiek świadectwo, byleby tylko dawało ono podstawę do oceny, czy zachodzą wstępne przesłanki do wszczęcia postępowania (czyli czy choroba psychiczna osoby, której wniosek dotyczy, została uprawdopodobniona), a właściwie jego kontynuowania, gdyż zostało ono zgodnie z ogólnymi zasadami postępowania wszczęte z chwilą wystąpienia z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie przez osobę legitymowaną. Nie musi zatem być to świadectwo pochodzące od lekarzy biegłych.
Dopiero na dalszym etapie postępowania w sprawie wniosku o ubezwłasnowolnienie (tj. jeśli sąd wniosku nie odrzuci i uzna, że przesłanka, na której został on oparty, została dostatecznie uprawdopodobniona), osoba, której wniosek dotyczy, poddawana jest obligatoryjnemu badaniu przez biegłego lekarza psychiatrę lub neurologa, a także psychologa (podstawa prawna: art. 553 kpc), a więc przez dwóch biegłych. Opinia, którą wydają na podstawie przeprowadzonych badań powinna zawierać motywowaną ocenę zakresu zdolności badanej osoby do samodzielnego kierowania swoim postępowaniem i prowadzenia swoich spraw, uwzględniającą jej postępowanie i zachowanie się.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?