Świadek w postępowaniu w sprawach o wykroczenia

Pytanie:

W sprawie o wykroczenie na świadka powołany został policjant. Nie stawił się na rozprawie tylko przesłał pisemne zeznanie. Sąd zapytał strony o zgodę na przeczytanie oświadczenia, przeczytał je, zamknął rozprawę i wydał wyrok. Czy w postępowaniu karnym dopuszczalne jest "zeznanie" na piśmie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Niniejsze postępowania toczy się według przepisów Kodeksu o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z treścią przepisu art. 75 § 1 w/w aktu, protokoły zeznań świadków wolno odczytywać również, gdy bezpośrednie przesłuchanie świadka na rozprawie nie jest niezbędne, jeżeli żadna z obecnych stron temu się nie sprzeciwia; sprzeciw strony, której zeznania nie dotyczą, nie stoi na przeszkodzie odczytaniu protokołów.

Jeśli, w świetle powyższego, sąd uznał, iż przesłuchanie funkcjonariusza policji nie jest niezbędne i wystarczające będzie odczytanie protokołu, a żadna ze stron się temu nie sprzeciwiła, sąd postąpił zgodnie z literą prawa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY