Świadek w sprawie rozwodowej
Pytanie:
"Czy matka może być świadkiem w sprawie rozwodowej? "
Odpowiedź prawnika: Świadek w sprawie rozwodowej
W prawie polskim obowiązuje zasada, że świadkiem nie może być ta osoba, która jednocześnie występuje w roli strony postępowania, tj. powoda, który wszczął sprawę lub pozwanego, przeciwko któremu sprawę wszczęto. W konsekwencji zarówno żona, jak też mąż w postępowaniu rozwodowym mogą być przesłuchani wyłącznie w roli strony. Sąd rozwodowy przesłuchuje małżonków po to, by ustalić, czy nastąpił między nimi rozkład pożycia, jak też po to, by ustalić ich sytuację rodzinną, gdzie mieszkają, gdzie mieszka ich dziecko, jakie mają relacje ze sobą i z dzieckiem. Sąd może przesłuchać małżonków najpierw tylko informacyjnie, by sprawdzić, czy nie zachodzi potrzeba podjęcia decyzji regulujących życie rodziny na czas postępowania rozwodowego, a potem jeszcze raz już przeprowadzając właściwy dowód z przesłuchania stron. Sąd rozwodowy może zdecydować, czy przesłuchać jednego z małżonków, czy oboje. Jeśli uzna, że, np. ojciec dziecka nie utrzymuje z nim kontaktu od dłuższego czasu, może wypytać informacyjnie tylko matkę co do sytuacji dziecka i jego uczuć, by uregulować jego stosunki z ojcem na czas postępowania rozwodowego. Sąd może bowiem uznać, że ojciec, który nie miał kontaktu z dzieckiem, nie zna jego aktualnej sytuacji.
Z kolei matka jednego z małżonków uczestniczących w sprawie o rozwód może być świadkiem w tym postępowaniu sądowym. Jednak jako osoba spokrewniona, tj. będąca wstępną (rodzicem) małżonka ma prawo odmówić składania zeznań bez podania powodu. Jesli zdecyduje się zeznawać, jej zeznania będą oceniane w połączeniu z pozostałymi dowodami. Jeśli nie będą stronnicze, mogą być w pełni wiarygodnym dowodem pomimo pokrewieństwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?